Velvyslanec ve čtvrtek 26. února zdejší katedře anglistiky daroval celkem deset čteček Kindle, nabitých desítkami knih v angličtině. Během své návštěvy krajské metropole se setkal také s reprezentanty města a přednášel neziskovkám.

Češi vyznávají lidské hodnoty

Při diskusi se studenty ve velké aule pedagogické fakulty jej nejvíc zaujala otázka o srovnání amerického a českého patriotismu.

„V České republice je toho mnoho, co obdivuji a na co by Češi mohli být hrdí. Například silná tradice zastávat základní lidské hodnoty. To vyjádřil již Václav Havel a lidé to tu berou jako samozřejmost," řekl velvyslanec.

Odpovídal s bezprostředností a nic jej nevyvedlo z míry. Mluvilo se o amerických astronautech, vojácích padlých v Afghánistánu a možnostech řešení krize na Ukrajině. Až dotaz studentky sociální ekonomie, Mariji Lukyjanové z Ukrajiny.

„Ptala jsem se, zda nebudou USA při jednáních poněkud předpojaté, když Putin užije na Ukrajině atomovou bombu. Řekl, že je to těžké téma a že vůči Rusku pak nejspíš budou předpojatí všichni," řekla Marija Lukyjanová.

Předlice s problémy jako Chicago

Než ale přijel na pedagogickou fakultu, setkal se s vedením města na ústeckém magistrátu. „Ústí bylo silně průmyslové město. Je úžasné vidět, jak se mění a vstupuje do nového století v jiném světle," popsal své dojmy Andrew Schapiro.

Diskutoval o vznikajícím technologickém parku na Ústecku, zajímala ho romská problematika.

„Překvapilo mě, když velvyslanec řekl, že v Chicagu, odkud pochází, mají stejné problémy. S drogami, nebo chudobou, jako máme v Předlicích. Domluvili jsme se na výměně zkušeností," řekla náměstkyně primátora Jana Bohůňková.

„A velmi ho zaujala kauza Činoherního studia. Nadchlo ho, jak lidé zareagovali a všechno ve volbách změnili," popisoval náměstek primátora Martin Hausenblas.

Návštěvu ukončil v Řehlovicích

Významnou část velvyslancovy návštěvy tvořilo setkání s neziskovkami. Na programu měl Andrew Schapiro přednášku pro Ústeckou komunitní nadaci na takzvaném Grand Makers Foru i setkání s Člověkem v tísni v Předlicích.

„V podstatě nám ukázal, jak efektivněji rozdělovat nadační peníze žadatelům," řekla Kateřina Valešová z Ústecké komunitní nadace. Pro neziskové organizace, jejichž peníze na nízkoprahové aktivity jsou ohroženy, je to žhavé téma.

Od letošního roku totiž financování sociálních služeb přebírá z ministerstva práce a sociálních věcí Ústecký kraj a ten už signalizuje, že dotace zkrátí více než stovce organizací. Konkrétně z dvou miliard potřebných korun jich má kraj k dispozici jen 670 milionů.

„Některé z peněz, které budeme předávat dál, pocházejí od dárců ze Spojených států," ocenila v této souvislosti Valešová.

Návštěvu Ústí nad Labem ukončil velvyslanec Andrew Schapiro prohlídkou Kulturního centra v Řehlovicích.