Soudci už stihli na severu Čech projednat většinu případů, kterých se amnestie týká. Vězeňská služba propustila přes 700 vězňů, podle původních odhadů přitom mělo odejít z věznic v kraji 638 odsouzených.

Přestože se krajský úřad ve spolupráci s dalšími institucemi snaží koordinovat začleňování propuštěných do společnosti, amnestovaní mohou působit problémy.

„Denně nám sem chodí po Novém roce žádat o ubytování až deset lidí, to je výjimečné. Kapacitně jsou ale všechny tři ubytovny plné, takže nepřijímáme," řekla Lea Anderlová, provozovatelka střekovských ubytoven.

„Na jedné jsou ubytováni převážně důchodci a nechceme, aby byli nově příchozími ohroženi," objasnila Anderlová další důvod, proč musela zájemce odmítnout.

Pomoc při krátkodobém ubytování nabízí ústecká oblastní charita.

„Jsme připraveni poskytnout nocleh na krizových židlích, ošacení, hygienu, a to i lidem bez prostředků," uvedla zástupkyně ředitele Vendula Filípková.

Fronty se ale tvoří především na úřadu práce. „V současnosti vyplácíme dávky mimořádné okamžité pomoci, která je do tisíce korun, pak případně následuje registrace nezaměstnaných," sdělil ředitel krajské pobočky úřadu práce Radim Gabriel s tím, že ve čtvrtek si o ni zažádalo už třicet jedna lidí a v pátek dopoledne dalších třináct. Největší nával však úřady očekávají až v příštím týdnu.

„Požádali jsme o dohled městskou a na některých pracovištích i státní policii. Lidé se pod náhlým náporem svobody chovají někdy agresivně," dodal Gabriel.

Vliv bude mít amnestie i na pořádek ve městě. Na jeho úklidu a údržbě se totiž podílelo celkem sedmdesát odsouzených, kteří si tak odpykávali trest obecně prospěšných prací.

„Hned první pracovní den roku nás probační a mediační služba informovala, že vzhledem k amnestii je už nemůžeme využívat," uvedla městská policie na internetových stránkách města.

Kvůli amnestii se sejde i ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) s krajským policejním ředitelem. „Hejtman ale nepředpokládá, že by vzhledem k povaze amnestovaných trestných činů měla v regionu výrazně stoupnout kriminalita," řekla mluvčí kraje Magdalena Hanáčková.

„Amnestovaní jsou před odchodem z věznic informováni o kurátorech na obcích, kteří jsou jim k dispozici a pomohou jim," dodal radní pro sociální oblast Martin Klika.