Zástupce ředitele městské policie Jan Novotný uvedl, že na hlídku na Mírovém náměstí se v pondělí večer obrátil muž, že potřebuje přivolat rychlou záchrannou službu. „Strážníci muže posadili na lavičku a zeptali se ho, co mu je. Ten však začal být vulgární a vše se vyhrotilo tím, že se  snažil sevřenou pěstí  strážníka udeřit. Ten útok vykryl a společně s kolegou ho zpacifikoval. Na místo přivolali kolegy z ústecké policie," popsal incident Novotný.

Mluvčí ústecké policie Valerie Bartošová k případu řekla, že amnestovaný si před propuštěním odpykával trest za krádeže.

„Policisté útočníka převezli do cely předběžného zadržení. Hříšníka v současné době řeší kriminalisté ve zkráceném přípravném řízení za útok na veřejnou osobu," doplnila Bartošová.

Mluvčí krajské policie Veronika Hyšplerová doplnila, že do úterý se v Ústeckém kraji amnestovaní dopustili sedmi trestných činů a přestupků.

Podle zjištění Deníku se takto snaží řešit svůj osud. „Řada trestaných se nemá kam vrátit. Svou zoufalou situaci se snaží vyřešit tím, že si vymyslí zdravotní potíže, aby byli hospitalizováni v nemocnici," uvedla Andrea, která v neziskové organizaci pomáhá propuštěným zpátky do života.

Často se také snaží vrátit zpátky do vězení, kde se o ně dobře postarali. „Řada trestaných ví, že napadení úřední osoby je pro ně nejrychlejším řešením. Chování propuštěných, co teď vidíme díky dílčí amnestii, není ničím neobvyklým. Je to jen ve větším měřítku," dodala Andrea.

Ústečané si myslí, že amnestii prezident nedomyslel. „Propustit velké množství trestanců z věznic bylo špatné rozhodnutí. Spořádaný člověk nemá šanci sehnat v dnešní době práci, natož oni. Je jasné, že budou zpátky páchat trestnou činnost, aby se uživili nebo vrátili do věznic," řekla Eva Karasová.