Větší ryto měly firmy uložené Andrejem Babišem do svěřenského fondu tam, kde premiérovo hnutí získalo hejtmany. Aspoň podle analýzy neziskovky Hlídač státu. Nového hejtmana za ANO má teď Ústecký kraj, což nenechává v klidu opoziční Piráty. Chtějí pohlídat nejenom veřejné zakázky zadávané krajem, ale v pozoru jsou i nad budoucím rozdělením peněz z Bruselu na modernizaci regionu a jeho vypořádávání s ústupem od uhlí. Hejtman Jan Schiller ale ujišťuje, že žádný nový „ROP Severozápad“ v regionu nehrozí.

Kraje s hejtmany za ANO uzavřely s firmami spojenými s Babišem za poslední čtyři roky smlouvy až o trojnásobně větším finančním objemu než zbylé celky. „Výsledek nás překvapil,“ sdělil Michal Bláha, šéf neziskovky, jejíž analýza neunikla pozornosti krajské opozice. „Víme, že v některých oblastech jsou firmy z holdingu Agrofert monopolní. Budeme ale sledovat, nejsou-li systematicky v našem kraji zvýhodňovány před ostatními,“ řekl Jiří Baudis za Piráty a připomněl, že do strukturálně postiženého regionu mají brzy přitéct i velké peníze z Modernizačního fondu a Fondu spravedlivé transformace.

S tím, že ho někdo bude kvůli rozdělování prostředků z Unie podezírat z leváren, Schiller počítá. „Už jsem v hnutí tak dlouho, že jsem připravený na všechno. Žádný nový ROP Severozápad tady ale nevznikne,“ ujistil hejtman.

Putovní výstava Paměť národa  v Litoměřicích. Ilustrační foto.
Dávné vzpomínky oživí na nové pobočce. Pamětníky už budou zpovídat i na severu

Hejtman také uvedl, že ani nebude tím, kdo bude o porcování evropského přídělu rozhodovat. Projekty doporučené kraji totiž půjdou přes vládu k hodnocení Evropské komisi.

Baudise zvolili zastupitelé uvolněným, tedy placeným šéfem kontrolního výboru. K pohlídání finančních toků kraje má tedy nejlepší předpoklady. Případným nekalostem chce bránit pozorným čtením tisků na rady a zastupitelstva. Pokud si bude chtít něco prověřit, od vedoucích úředníků na kraji si vyžádá další dokumenty. A své závěry pak může předložit zastupitelstvu.

Ani post šéfa kontrolního výboru pro Piráty ale nepřijde jako dostatečná pojistka proti případným levárnám Michalu Bláhovi. Baudis se prý nemusí ani ze své funkce dostat ke všem informacím. A hejtmanův argument, že o rozdělování dotací nerozhoduje jen kraj? Ten přijde šéfovi Hlídače státu lichý. „Kontrolní mechanismy u ROP Severozápad byly totožné,“ podotkl Bláha.

Jezero Most se stalo vyhledávaným místem ihned po svém oficiálním zpřístupnění
Kraj jezer? Politici berou odvážnou vizi pro severní Čechy střízlivě

Podezření z nekalostí nemusí být namístě, i když třeba Lovochemie nakonec evropské prostředky získá: hejtman totiž připomíná, že některé modernizační a ekologizační procesy můžou uskutečnit pouze největší hráči v regionu, k nimž podniky Agrofertu patří. A i Baudis připouští, že oproti menším a středním firmám mají personální aparát k tomu, aby pružně reagovaly na dotační výzvy.

A Bláhův recept na to, aby hejtman přesto pro podezření z přihrávání zakázek firmám spojeným s Babišem neztratil tvář? „Maximální transparentnost. Aby dal najevo, že nemá skryté zájmy,“ vzkázal šéf Hlídače státu.

Kolik si průměrně vydělaly firmy z Babišova svěřenského fondu v letech 2016-2020?
Kraje, kde byl hejtman za ANO: 30 520 697 Kč
Kraje, kde nebyl hejtman za ANO: 11 295 754 Kč
Zdroj: Hlídač státu