Předchozí
1 z 7
Další

Ondřej Vít, lékař, Žatec  

Ondřej VítZdroj: Deník/Zdeněk Plachý

Co říkáte na to, že v Ústeckém kraji nemohou stále praktičtí lékaři očkovat, protože nemají čím? Jaký zájem o očkování ve vaší ordinaci máte?
Říkám na to, že je v tom chaos. Očkování není organizačně zvládnuté. Pokud by praktičtí lékaři vakcíny dostali, každý by své zaregistrované pacienty naočkoval celkem rychle. Pokud mohu mluvit za ty své, mají o očkování zájem. Neznám nikoho, kdo by vakcínu odmítal. Očkování je teď to jediné, co nám pomůže.

Jiří Madar, jednatel EUC kliniky v Ústí n. L., lékař

Jiří MadarZdroj: archiv Deníku

Máme zaregistrovaných zhruba tisíc pacientů nad 70 let, kteří mají zájem se nechat očkovat proti covid-19 u svých praktických lékařů. Vyčlenili jsme na to speciální místnost, kde se budou praktici střídat, jsme schopni naočkovat stovku, dvě denně, to jde rychle. V pátek máme přislíbeno pět stovek vakcín. Tvrzení, že by praktičtí lékaři očkovat odmítali považuji za nesmyslné. My už radíme lidem, aby se raději registrovali do centra v nemocnici, protože jsou naštvaní a my je chápeme. Očkování vázne a přitom to je jediná cesta, jak se z tohoto bahna dostat. Osobně si myslím, že nejhůř na tom jsou děti.

Vratislav Prejzek, lékař, Šluknov

Vratislav PrejzekZdroj: archiv Vratislava Prejzka

Očkování je dneska velké téma. Je to proplácené z veřejného pojištění, vakcín je málo a distribuuje je kraj. Tak to je jasné, že si je nechá. Je to byznys, za jednu aplikaci dávky získá zdravotnické zařízení okolo 250 korun. Mezi našimi pacienty je poměrně velký zájem o očkování, máme vytvořený pořadník, ve kterém je přibližně 500 pacientů. Ty bychom zvládli napíchat za víkend, pokud by nám někdo dal 500 vakcín, my jsme docela rychlí. Jenže ty nám nikdo neposlal. Pacienti na druhou stranu nechtějí chodit do očkovacích center, protože nás znají.

Zdeněk Janata, praktický lékař, Litoměřice

Zdeněk JanataZdroj: Deník/Karel Pech

Ono by bylo čím očkovat, ale nyní si to řídí krajské úřady. Shodou okolností zrovna ve čtvrtek poslal předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka dopis ministru zdravotnictví, kde se ptá, proč nedůvěřuje už vytvořené očkovací síti u praktických lékařů a místo toho dává důvěru narychlo postaveným vakcinačním centrům, která řídí právě kraje. Když se objevila informace, že praktičtí lékaři budou moci od začátku března začít očkovat, vše jsem připravil a informoval své pacienty. Ti se okamžitě začali hlásit a zájem je pořád velký. Bohužel je musím posílat do očkovacích center. Jenomže vtip je v tom, že chroničtí pacienti, například po odstranění sleziny nebo po nádorových onemocněních, kterým je pod 70 let, nemají v současné době šanci vakcínu v centrech dostat. V Ústeckém kraji se do očkování chtělo zapojit 270 lékařů, ale vakcíny dostalo jen 27 z nich, a to jen pro sto lidí.

Roman Houska, lékař, Most

Roman HouskaZdroj: archiv Deníku

Je to zoufalství. Nepochopitelné selhání vedení státu. Zájem o očkování v mé ordinaci je velký. Lidé se chtějí očkovat u mne, u svého praktického lékaře.

Miroslav Urban, praktický lékař, Postoloprty  

Miroslav UrbanZdroj: archiv Deníku

Bohužel, stále neočkujeme, není čím. Mrzí nás to. Lidé nám pořád volají, ptají se. Připraveni jsme, očkovat chceme. Bohužel ale vakcíny stále nechodí. Snad se to brzy zlepší. Očkování je jediná možnost, jak se z toho dostat. Zájem o očkování je u nás v ordinaci poměrně velký, lidé se ptají pořád, máme dost registrovaných pacientů.

Michal Bábíček, praktický lékař, Chomutov

Michal BábíčekZdroj: archiv Deníku

Připravení očkovat jsme na Chomutovsku prakticky všichni. Čekáme ale, až přijdou jakékoli vakcíny. Bohužel, zatím žádné nechodí. A ty počty, které mají v celém kraji přijít v následujících dnech, jsou minimální. Dvacet šest balení, ty ještě nepřišly všechny, další týden pak sedm a následující také sedm, to je pro naprosté minimum praktiků. Situace je bohužel tristní. Zájemce o očkování u nás v ordinaci registrujeme, zatím víme zhruba o 250 lidech, kteří by se mohli očkovat.