Kurljuková rozeslala ústeckým zastupitelům e-mail, v němž oznámila, že se na vlastní žádost přidala k opozičnímu hnutí Vaše Ústí. Svůj krok vysvětlila dlouhodobými neshodami a požádala o změnu zasedacího pořádku.

Tomáš Vlach, který je zároveň náměstkem primátora pro sociální záležitosti, uvedl, že Kurljuková s ním ještě začátkem týdne hovořila o pracovních a politických záležitostech klubu, aniž by se zmínila o tom, že se chystá své angažmá pro ANO ukončit. „Velmi mě e-mail překvapil. Zároveň nemohu souhlasit, že bychom chtěli protlačit schválení miliardového revolvingu za zády partnera UFO,“ ohradil se.

Podobně zareagoval i jeho kolega z hnutí a ústecký primátor Petr Nedvědický, který jinak záležitost ponechává v rovině osobního rozhodnutí zastupitelky Kurljukové. Zároveň neočekává žádné velké politické otřesy. „Myslím, že není důvod se zbytečně vzrušovat. Musím ale odmítnout tvrzení, že jsme se pokoušeli obejít náměstkyni Věru Nechybovou z koaličního partnera UFO, když jsme chtěli získat souhlas s úvěrem. Normálně jsme to projednali v radě,“ poznamenal.

Odchod Kurljukové ostatně překvapil i náměstkyni Nechybovou s tím, že ANO teď nemůže garantovat počet hlasů, který slíbilo v koaliční dohodě. Sama si prý nedovede představit, že by UFO ztratilo jeden hlas. Co se úvěru týká, prý ho s ní projednali.

„Sice mě trošku překvapilo, že primátor úvěr předložil na zastupitelstvu k projednání, ale v radě jsme si o tom promluvili a já jsem byla proti. Nejsem proti investičním projektům, ale musí být dopředu projednány a financovány jednotlivě, aby nás do budoucna nezatížily vysokými náklady,“ řekla s tím, že politika je kompromisech.

Šéfka klubu Vaše Ústí Yveta Tomková situaci komentovala s tím, že občas už ztrácí přehled, kdo je opozice a kdo koalice. Narážela tím i na poslední zasedání zastupitelstva, kdy právě veřejné neshody o úvěru mezi koaličními partnery přiměly opoziční zastupitele k vyjádření, že by si koalice měla věci nejdřív vyříkat a pak je teprve předkládat ke schválení či zamítnutí. Co se nové dámy v jejím klubu týká, považuje její působení za přínos. „Máme zcela shodné programové priority, chceme zlepšit sociální situaci a vnímání města. Pro nás se jejím příchodem nemění nic, zůstáváme opozicí i se čtyřmi hlasy,“ poznamenala Tomková.

Sama Kurljuková nechce svůj přestup víc komentovat. „Své jsem už řekla a nechci to zbytečně dál rozmazávat. Myslím, že i tak mohu městu a jeho občanům předat kus dobré práce,“ dodala.