Geodet a pedagog z Univerzity Jana E. Purkyně v Ústí nad Labem Vladimír Brůna se vrátil z egyptského Abúsíru. Tři týdny tady s archeology zkoumal šachtové hroby. Právě Abúsír je mezi odbornou veřejností vyhlášený kvůli rozsáhlé nekropoli staroegyptských panovníků z období 5. dynastie.

„Pomocí geodetické totální stanice jsme provedli zaměření a vytvořili archeologický plán zkoumané lokality. V dubnu byl silný vítr, který vane v Egyptě od jihu a jihozápadu ze Saharské pouště. Při silném větru se zvyšuje jeho teplota a v extrémních případech to člověku trochu nadneseně připadá, jako kdyby otevřel rozpálenou troubu. I v těchto podmínkách jsme ale pracovali," popisuje Vladimír Brůna.

ZA MINUTU DVANÁCT

Hlavní úkol, který měl v letošní jarní sezoně, byla obnova geodetického tzv. bodového pole naší abúsírské koncese.

„Síť pochází z 80. let minulého století, kdy ji vybudovali pracovníci katedry speciální geodézie Stavební fakulty ČVUT Praha v lokální souřadnicové síti. Zub času a zejména arabské jaro 2011 body sítě ze 75 procent nenávratně zničily. A protože její existence je pro dokumentaci archeologického výzkumu klíčová, rozhodli jsme o její obnově. Bylo to doslova za minutu dvanáct," upozorňuje Vladimír Brůna.

BEZ GPS BY TO NEŠLO

Po detailní analýze a návrhu struktury stabilizovali archeologové celkem osmnáct geodetických bodů pomocí tzv. mezníků, které umístili do betonového lůžka a následně zahrnuli pískem a kameny. Pomohla jim při tom i GPS.

„V dalším kroku následovalo zaměření jednotlivých bodů pomocí geodetické GPS, které provedla na objednávku geodetická firma z Káhiry. Tento postup je jednodušší a levnější než dovézt vlastní aparaturu," vysvětluje odborník.

Lanová dráha z Bohosudova na Komáří vížku.
Sedačková babička v Krupce oslavila 65 let

„Měření proběhlo v jednom dni a zaměřili jsme celkem 17 nově stabilizovaných a stávajících geodetických bodů," dodává ústecký geodet.

Abúsír teď tak bude i díky českým badatelům světový nejen svým archeologickým významem, ale i tím, že půjde dohledat ve světovém geodetickém systému.

I V PODVEČER BYLO PŘES TŘICET STUPŇŮ

Pobyt na expedici ovšem není jen o práci, ale také o zábavě.

„Každým rokem se účastní někteří členové fotbálku s našimi přáteli ve vesnici Saqqara. Letos vyšla řada na mého kolegu Jirku Janáka, který srdnatě bojoval a reprezentoval naši expedici," říká Brůna.

Zbytek podle něj fandil a staral se o přísun tekutin. „Protože i v podvečer bylo pár stupňů přes třicet," uzavírá Vladimír Brůna s tím, že za necelé čtyři měsíce začíná v Abúsíru podzimní sezona.

Geodet a pedagog z ústecké univerzity Vladimír Brůna se vrátil do egyptského Abúsíru.
FOTO: Ústecký geodet Vladimír Brůna se vrátil mezi faraony