Pokud se potvrdí, že podpis architekta byl zfalšován, podáme trestní oznámení. To jsou slova předsedy představenstva společnosti Energetické a dopravní stavby (EDS), Jaroslava Tlapáka. Ta vlastní žlutý dům vedle ústeckého divadla, který měl být postaven na základě podvrženého podpisu a razítka autorizovaného architekta Petra Fuchse.

„Samozřejmě se také budeme u soudu domáhat náhrady škody, protože nás tato záležitost jednoznačně poškozuje," uvedl Tlapák.

Na případ upozornil deník MF Dnes s tím, že zaslal Fuchsovi výkresy žlutého domu. Architekt pak prohlásil, že je nikdy neviděl a ke stavbě nedal nikdy souhlas. „Ten podpis není můj, bude zfalšovaný," řekl Fuchs deníku.

Jeho „dobrozdání" jako člena České komory architektů je přitom důležité. Pouze její členové mají právo schválit stavby ve významných městských částech, podobné té, jako je například vedle ústeckého divadla, kde žlutý dům stojí.

Plná moc

Tlapák k případu uvedl, že si v roce 2007 najali projekční kancelář Real Garant, s níž uzavřeli smlouvu na vypracování projektu. Zároveň jí udělili plnou moc k zastupování společnosti při jednání s úřady. Redakce Ústeckého deníku měla možnost do této smlouvy nahlédnout. Real Garant se podle ní měla postarat například o vypracování podkladů k územnímu a stavebnímu řízení, vykonávat stavební dozor, anebo provést stavbu kolaudací.

„Z mého dosavadního pohledu svou práci odvedli dobře," pokračoval Tlapák. „Není mi známa míra spolupráce a ani smlouva mezi Real Garantem a panem Fuchsem, ale pokud nás Real Garant podvedl, učiníme patřičné právní kroky."

Šéfem Real Garantu je Petr Novotný. Ten ovšem odcestoval na dovolenou, vrátit se má až 19. srpna. „Já jsem hovořil s panem Fuchsem alespoň po telefonu," sdělil Deníku Novotný. „Domluvili jsme se na pracovní schůzce po mém návratu. Moji kolegové zatím připraví všechny podklady a na jejich základě si vyjasníme, jak se jeho razítko a podpis na dokumentu objevily," dodal Novotný s tím, že schůzka s Fuchsem se má uskutečnit buď 20., nebo 21. srpna.

Pak se ukáže

Redakce Ústeckého deníku včera kontaktovala i Fuchse. „Pan Novotný mi slíbil, že až se vrátí z dovolené, tak mi předloží tu dokumentaci a vysvětlí mi, jak se můj podpis a razítko dostaly na jeho dílo," řekl.

„Je možné, že nás v minulosti kontaktovali kvůli nějakému posudku, ale to teď nemám jak ověřit. Já počkám, až mi to pan Novotný osobně vysvětlí," dodal architekt.