Astronomický dluh za komunální odpad eviduje ústecký magistrát. Za posledních 15 let nezaplatili Ústečané poplatky za víc než 142 milionů korun.

LETOS DLUŽÍ TŘETINA PLÁTCŮ

V letošním roce vybral magistrát 28,5 milionu korun. Zhruba třetina obyvatel města, včetně dětí a seniorů, ovšem stále za odpady dluží. Celkově jde o 29 tisíc dlužníků. Alarmující čísla se teď pokusí napřímit nová vyhláška, kterou hodlají ústečtí radní předložit na stůl zastupitelstva zřejmě už v září.

„Dle jejího návrhu by poplatek neplatila mládež do 18 let, děti a senioři nad 66 let,“ vysvětluje mluvčí magistrátu Romana Macová.

Poplatek za odpad ve výši 500 korun se v Ústí začal vybírat v roce 2002. Doposud jsou od něj osvobozené děti do věku tří let, ale například i osoby ve vazbě či výkonu trestu.

Ilustrační foto.
Dlužníci mají na Ústecku svůj ráj. Neštěmice jim odpustily statisíce

Opoziční zastupitel Martin Krsek (PRO! Ústí) má ale ke změně vyhlášky výhrady.

„Vůbec se nezabývá skupinou obyvatel, kteří mají v Ústí trvalý pobyt, ale dlouhodobě žijí v zahraničí. Odpad tady neprodukují, přesto musí poplatek zaplatit. Úředníci je pak nutí, aby si kvůli tomu trvalé bydliště zrušili. Tím se připravíme o daňový příjem v řádech tisíců jen kvůli pětistovce za popelnici. Město tyto své obyvatele od sebe doslova odpuzuje,“ říká Krsek.

OVĚŘOVÁNÍ BY PRÝ BYLO NÁKLADNÉ

Známý je v tomto ohledu případ Miloslava Holubce z Ústí, který už 13 let bojuje za to, aby jeho dcera s vnučkou nemusely platit za odpad. Obě už totiž roky žijí v Itálii v Jižním Tyrolsku. Přesto se na ně pořád vztahuje povinnost platit v Ústí za odpady.

„Z rodinných důvodů má dcera neomezeně legalizovaný pobyt v Itálii od roku 2002, trvalý pobyt si však nechala v Ústí. Je hrdá Češka a nechce na tom nic měnit. Vnučka, která se narodila v Itálii, má italskou státní příslušnost. Ze zákona má ale trvalé bydliště dle matky, tedy také v Ústí. Není tam na stáži, je tam doma! Do Čech za námi obě jezdí jen na pár dnů v roce,“ popisuje Holubec.

Údaje o tom, kolik obyvatel města žije v zahraničí, ale ústecký magistrát nemá. „Prokazování a ověřování pobytu v zahraničí by bylo velmi obtížné, pracné, a tudíž nákladné,“ napsala Holubcovi v dopise v roce 2016 primátorka Věra Nechybová.

Doslova boj s větrnými mlýny zažívá už 13 let Miloslav Holubec.
Roky bydlí v Itálii. Přesto za odpad musí platit v Ústí

V Děčíně s tím ale očividně problém nemají. „Pokud se někdo zdržuje dlouhodobě více než rok v cizině, je v Děčíně od poplatku osvobozený,“ uvádí vedoucí oddělení správy daní a poplatků děčínského magistrátu Zdeňka Čečáková. V zahraničí podle jejích slov žije asi 500 lidí s trvalým pobytem v Děčíně.

Zastupitel Krsek ale vítá úpravy ústecké vyhlášky v otázce dětí a seniorů.

„Jsem rád, že se město zaměřilo na tyto skupiny obyvatel, které současná vyhláška doposud diskriminuje. Když za děti do 18 let jejich rodiče odpad neplatí, vstupují do života už jako dlužníci. Dále důchodci, kteří žijí v domovech pro seniory za odpad neplatí, ostatní senioři ano. Přesto budeme jako PRO! Ústí navrhovat v zastupitelstvu v září úpravu navrhované vyhlášky, zejména nevstřícného systému výběru poplatků a šílených sankcí. Obé má podstatný díl na obřím procentu dlužníků,“ zmiňuje Krsek.

HROBKA rodiny Wolfrumů v Krásném Březně.
Za hroby dluží Ústečané statisíce korun