Zatím jen necelá polovina baterií, které jsou v Česku dány do oběhu, končí na recyklaci. Mělo by jich být mnohem víc, protože každá baterie, jež skončí ve směsném odpadu, škodí přírodě. Na to, aby se více třídilo, chce upozornit projekt Recyklojízda. Trasa tříčlenné skupinky na elektrokolech povede od východu na západ severní částí republiky, měří přes 800 kilometrů a součástí budou zastávky ve 25 městech.

V Ústeckém kraji bude Recyklojízda k vidění v sedmi městech – Děčíně, Ústí nad Labem, Teplicích, Litvínově, Mostě, Chomutově a Kadani. „Jako první je v plánu zastávka v Děčíně na Smetanově nábřeží. Odtud pokračuje skupinka do Ústí nad Labem, kde bude k vidění na Lidickém náměstí. Dále akce zavítá do Teplic, Litvínova a Mostu, poté čekají cyklistické trio poslední dvě zastávky v Ústeckém kraji, a to v Chomutově a Kadani,“ uvedla za Recyklojízdu Jana Čechová.

Lidé dostanou krabičky na třídění

Ve všech městech budou na programu půlhodinová setkání s obyvateli, zástupci městských úřadů a často také s dětmi ze škol. „Největší radost nám lidé ve městech udělají, když nám přinesou použité baterie. Na kolech je sice neodvezeme, ale rádi se pro ně po akci vrátíme,“ sdělila členka týmu Recyklojízdy a zástupkyně společnosti Ecobat Eva Gallatová.

Pro příchozí budou mít cyklisté připraveny krabičky na třídění baterií v domácnostech, jež budou rozdávat zdarma.

Baterie do koše nepatří, chce lidem připomenout Recyklojízda

Akce se koná už potřetí. „Častými a vítanými účastníky setkání byli v minulých letech žáci a studenti mateřských, základních i středních škol. K základnímu týmu cyklistů se na trase připojovali další nadšenci včetně handicapovaných sportovců z projektů Cesta za snem nebo Sport4Help,“ připomněla Čechová.

Hlavním cílem akce je přesvědčit lidi, aby použité baterie odevzdávali na recyklaci. „Když hodíte baterii do popelnice na směsný odpad, skončí na skládce nebo ve spalovně. V obou případech se z ní uvolňují škodlivé látky včetně těžkých kovů, které znečisťují ovzduší, půdu, podzemní a povrchové vody. Když ale absolvujete pár kroků navíc k nejbližšímu sběrnému místu, pak nejenže přírodu neznečisťujete, ale navíc ji šetříte, protože díky recyklaci získáváme z použitých baterií druhotné suroviny, zejména kovy, které mohou sloužit k výrobě nových produktů,“ doplnila Gallatová.

Sběrných míst je v ČR už přes 22 tisíc. Asi nejznámější jsou červené venkovní kontejnery na třídění drobných elektrospotřebičů a baterií. Na popularitě získávají i sběrná místa v obchodech. Kdykoli tedy půjdete nakoupit do supermarketu, můžete zde odevzdat i baterie. Dalším místem jsou sběrné dvory. Stále více měst a obcí zřizuje sběrná místa na baterie přímo na městských nebo obecních úřadech. Pokud nevíte, kde máte nejbližší sběrné místo, určitě ho najdete ve vyhledávači mapa.ecobat.cz.

Program:

18. 6. Děčín – Smetanovo nábřeží, 11.30 - 12.00      
18. 6. Ústí nad Labem – Lidické nám., 14.30 – 15.00
19. 6. Teplice – náměstí Svobody, 8.30 – 9.0019. 6. Litvínov – u Scholy Humanitas, 10.30 – 11.00
19. 6. Most - Radniční, 13.30 – 14.00
20. 6. Chomutov – nám. 1. máje, 8.30 - 9.00
20. 6. Kadaň – Mírové nám., 10.30 - 11.00