Letošní premiéru má za sebou koupaliště v Brné. Na novou plaveckou sezonu se chystá i městská policie. Jednak kvůli partičkám adolescentů, kteří minulý rok obtěžovali mladé ženy a dívky nemravnými řečmi i osaháváním pod vodou, jednak kvůli skandálu s plovoucími lejny. Pro tyto případy opět připravuje mobilní kameru.

Na otravné skupinky teenagerů upozornila 14letá Patricie. „Stalo se to loni koncem srpna. Šly jsme si s kamarádkou zaplavat, najednou se k nám nahrnulo tak osm deset kluků, všichni Romové ve věku 15 až 19 let. Nejdřív s námi mluvili normálně, ale pak začali otravovat. Že si prý na nás chtějí sáhnout. Sahali nám pod kalhotky, na prsa. Chytali nás a házeli si nás jako míč. Když jsem zavolala plavčíka, tak si nás nevšímal, jen se koukl a rychle odešel,“ líčila Patricie s tím, že se po incidentu styděla a svěřila se rodičům u psychologa až půl roku poté.

Pocit viny

Obětem útoků se sexuálním podtextem podle bývalého policejního psychologa Josefa Kováříka někdy trvá dlouho, než ho oznámí. „Hlavní roli v tom hraje stud. Uvědomují si, že když s tím půjdou ven, budou se jich vyšetřovatelé ptát na podrobnosti, což je velice nepříjemné. Mají pocit viny, vnitřně probírají, co mohly a nemohly udělat. Jestli nějak provokovaly. Zda řečmi, nebo vyzývavým oblečením, v tomto případě plavkami. Pro oběti sexuálního násilí bývá lepší, když napadení oznámí o něco později,“ líčil.

Ředitelku Městských služeb Martinu Žirovnickou líčení incidentu nemile překvapilo. „Pro mě je to nová informace. Chování plavčíka nebylo v pořádku. Sice by asi nemohl zasáhnout přímo, ale mohl pány okřiknout, oslovit vedoucího a zavolat policii. Spolupracujeme se strážníky i se státní policií. Chodí k bazénům na pochůzky,“ uvedla s tím, že s personálem probere protiopatření.

„Na koupaliště budeme posílat hlídky. Připravujeme určitá opatření, z taktických důvodů ale nebudeme zveřejňovat jaká. Hlídky se zaměří i na zloděje či bezpečnost na parkovišti. Podle množství lidí sem umístíme i mobilní kameru,“ informoval zástupce ředitele městské policie Jan Novotný.

Na paměti prý má i loňské nepříjemnosti s lejny, která plavala na hladině bazénu. Koupaliště mělo ostudu po celém světě, když je koupající našli v srpnu pětkrát během tří týdnů. Personál musel vyměnit vodu a nádrž desinfikovat. Škody dosáhly 35 tisíc korun. „Mohly být vyšší, naše jediná záchrana byla, že máme vlastní termální vrt, kde platíme za kubík tři koruny,“ popsala Žirovnická.

Areál se otevřel první květnový den, provoz však musel nejprve splnit všechny hygienické a bezpečnostní normy. Příprava na letní sezonu si vyžádala příspěvek od města ve výši 780 tisíc korun. „Peníze radní uvolnili, aby Městské služby mohly provést nutné opravy technologie, bazénových těles, chodníků, zednické i malířské práce v zázemí koupaliště a další,“ upřesnila ústecká mluvčí Romana Macová.

Rekonstrukci prodělaly rozvody vody plaveckého bazénu či úpravna vody, přespárovat potřebovaly dlaždičky v bazénu. Nový povrch dostalo brouzdaliště, nutné bylo vyrovnání dlažby kolem bazénů a opravy povrchů chodníků. Kompletní opravy se dočkalo i WC u tobogánu nebo zázemí pro beachvolejbalové hřiště. Došlo i na opadávající omítky uvnitř areálu a v šatnách.

Vedoucí koupaliště David Zich sice trochu žehral na počasí, ale jinak prý všechno stihli včas připravit. „Máme uklizeno, posečeno, vyhovující vzorky vody. Poslední týden v dubnu hodně foukal vítr, tak jsme museli z už připravené vody odklízet množství větví. Řešili jsme bezpečnost stromů kvůli padajícím větvím. Osobně mě těší, že máme komplet přespárované keramické obklady a rozšířené dětské atrakce,“ dodal den před otevřením.