Dvanáct mrtvých, desítky zraněných. Taková byla bilance masakru na berlínských vánočních trzích, které přesně před rokem dostaly krvavý nádech v podobě teroristického útoku. Tehdy tam Tunisan Anis Amri najel s kamionem naloženým ocelí do davu lidí. Mezi oběťmi byla i jedna Češka.

Od té doby vzrůstá strach z podobných útoků zejména na místech s větší koncentrací osob. Ani ústečtí policisté tak nechtějí nic podcenit a přijímají v krajském městě náležitá bezpečnostní opatření.

„Ta jsou plánovaná vždy podle konkrétní situace a charakteru ohlášené akce tak, aby policisté byli vidět,“ uvedla policejní mluvčí Jana Slámová. Policisté se samopaly tak dohlížejí zejména na nádraží, obchodní centra či koncerty.

„Při řešení aktuální bezpečnostní situace na území kraje úzce spolupracujeme s městem a městskou policií, a to především při posuzování použití vhodných technických prostředků, například betonových zátarasů,“ podotkla Slámová.

NÁMĚSTÍ BEZ PŘEKÁŽEK

Právě zátarasy nechal magistrát na doporučení policie ihned po berlínském útoku loni v prosinci nainstalovat na Mírovém náměstí. Přestože v Praze či v Brně se pro použití zátaras rozhodli i letos, ústecký magistrát to prozatím neplánuje. „Zatím žádné změny,“ sdělil tiskový referent magistrátu Karel Rouč.

Policisté i přesto radí, aby lidé zůstávali ostražití. „Při svých každodenních činnostech si všímejte svého okolí. Poznejte lidi, kteří okolo vás bydlí a pracují. Naučte se všímat si neobvyklých věcí, jako například podezřelého odloženého zavazadla na veřejném prostranství, na letišti, v kancelářské budově nebo nákupním centru,“ radí na webových stránkách specializované policejní pracoviště Národní kontaktní bod pro terorismus.

Hrozba teroru ovlivnila i atmosféru oblíbených vánočních trhů v Drážďanech, na které Ústečané každý rok jezdí po tisícovkách. Hlavní náměstí Altmarkt „zdobily“ totiž taktéž betonové zátarasy. Město je nakonec na žádost obyvatel Drážďan nechalo za tisíce eur potáhnout zelenou fólií, aby nebyly tak nevzhledné.

Komisař Axel Friebe Ústeckému deníku přiznal, že Drážďany jsou potenciálním cílem teroristů. „Policie je připravená, máme vypracováno několik scénářů, co by se mohlo stát. Máme zátarasy a některé oblasti sledují kamery i posílené policejní hlídky,“ doplnil komisař Friebe.