Mluvčí ústeckého dopravního podniku Luboš Heřman uvedl, že řidič nemá podle převravního řádu povinnost vrátit lidem peníze, obzvlášť pokud jim někdo platí tisícikorunou, když přitom cesta stojí ani ne padesátikorunu.

MAJÍ DROBNÉ JEN DO VÝŠE NĚKOLIKA SET

„Podle smluvních přepravních podmínek by cestující by měl mít již připravenou hotovost v ceně kupované jízdenky, popřípadě přiměřenou bankovku, například stokorunu," upozornil Luboš Heřman s tím, že řidiči mají směnné drobné do určité výše, které jim jsou vydány předtím, než ráno vyjedou z depa.

Většinou mají řidiči drobné ve výši 300 nebo 500 korun. Záleží, jak daleko ten den jedou. „Množství drobných také závisí na zkušenostech samotného řidiče, který už ví, kolik jich na své lince bude potřebovat," poznamenal mluvčí dopravního podniku.

Podobnými pravidly se řídí také řidiči autobusů v dopravním podniku měst Liberec a Jablonec. Potvrzuje to mluvčí podniku Martina Poršová.

PRODEJ JÍZDENEK NEPREFERUJÍ

„Našim cestujícím doporučujeme, aby platili částkou v hodnotě jízdenky nebo přiměřenou částkou v hodnotě jízdního dokladu. Můžeme hovořit maximálně o padesátikoruně při nákupu jednoho kusu jízdenky. Prodej jízdenek ve vozidlech MHD je pouze doplňkovou službou," vysvětluje Martina Poršová a upozorňuje, že tato služba není u některých dopravců vůbec preferována ani podporována.

„Řidič není pokladní a s manipulací s penězi plynou určitá nebezpečí. Zároveň platí, že každý takový nákup na zastávkách může přispět k odchylce od jízdního řádu," dodává mluvčí a připomíná, že liberecký dopravní podnik mezi prvními umožňuje na vybraných linkách MHD nákup bezkontaktní platební kartou.

Svoji zkušenost má student informatiky Lukáš Janeček z Českolipska. Když nastupoval do ranního autobusu, zjistil, že nemá dostatek drobných. Řidiči proto chtěl za zhruba čtyřicetikorunovou jízdenku zaplatit tisícikorunou.

„Bohužel mne odmítl s tím, že nemá dostatek hotovosti na vrácení. Čekal jsem tedy, až řidič odbaví ostatní cestující, kteří mu platbami za své jízdenky hotovost navíc zajistili," vypráví Janeček.

NEJHORŠÍ JE TO RÁNO

Problém s nedostatkem drobných však neřeší pouze řidiči hromadné dopravy. Platba bankovkou s vyšší nominální hodnotou může způsobit problémy například v trafikách či malých večerkách. Potvrzuje to i prodavačka z jedné z ústeckých trafik.

„Nejhorší situace bývá ráno, když přijde zákazník, který si chce koupit jen časopis nebo cigarety a platí mi dvoutisícovkou s tím, že nemá menší obnos. Řeším to i tak, že mu peníze rozměním ze svého, ale několikrát se mi stalo, že jsem zákazníka musela odmítnout," svěřuje se obchodnice, která si nepřála uvést své jméno.