Tak katastrofálně nezaměstnanost na Ústecku ještě nikdy v historii nevypadala. V bývalém okresu nemá práci 8 995 lidí a míra nezaměstnanosti dosahuje 13,7 procenta.

Situaci ještě zvýrazňuje srovnání se sousedním Teplickem, které mělo  před několika lety nezaměstnaných výrazně víc, ale teď je tam podíl lidí bez práce o 1,5 procentního bodu nižší. Republikový průměr je dokonce o 5,5 % nižší. Hůře než v Ústí na tom jsou momentálně jen na Mostecku a Bruntálsku.

Podle odborníků máme být v klidu. Předpovídají, že situace na Ústecku se za několik měsíců zase změní.

Analytik ústeckého úřadu práce Michal Tuček tvrdí, že za všechno může specifické postavení Ústí nad Labem jako krajského města s rozsáhlým průmyslem.

„Na rozdíl od jiných okresů se tady téměř neprojevuje sezonnost, protože sezonní pracovní místa tu příliš nejsou. Proto v jiných okresech během léta míra nezaměstnanosti výrazně klesla, zatímco v Ústí nad Labem se jen s minimálními rozdíly stále drží na stejné úrovni," vysvětluje. Dodal, že během podzimu by se situace měla změnit a Ústí nad Labem v celostátním žebříčku poskočí o několik míst na lepší pozici. „Pokud zavoláte v listopadu, bude situace pravděpodobně zcela jiná," řekl.

Přes hrozivě vypadající statistiku totiž zaměstnavatelé na Ústecku téměř nepropouští. „V posledním čtvrt roce jsme neměli nahlášené jediné hromadné propouštění," uvedl Tuček.

Výjimkou prý jsou celostátní propouštění z nějakých institucí. Například u VZP, která se takto snažila ušetřit, se to ale na Ústecku dotklo jen dvou lidí.

Jeho slova potvrzuje například Marie Logrová, mluvčí Spolchemie.

Ta je tradičně jedním z největších zaměstnavatelů na Ústecku. „Situace je dlouhodobě stabilizovaná a nepropouštíme," řekla Logrová.

Podnikatel Milan Horák, který provozuje v Krásném Březně tiskárnu, uvedl, že momentálně zaměstnává kolem 90 lidí. „Ještě před rokem to bylo 115," upřesnil.

Přesto i jeho společnost nabízí práci. „Je hrozně málo šikovných lidí do obchodního oddělení, tam se nebráníme přijmout další zaměstnance," dodal Horák.

Podle Jiřího Halbrštáta z pracovní agentury ManpowerGroup na trhu práce dochází k velkému paradoxu, kdy na jedné straně vidíme skupinu lidí, která těžko hledá zaměstnání, a na druhé straně skupinu těch, o které je nebývalý, ale také nepoměrný zájem. Na jedné straně roste nezaměstnanost, na straně druhé firmy nemohou najít lidi například s technickým vzděláním. „Rozvoj firem začal velmi silně brzdit nedostatek lidí s potřebným profilem. Proto začínáme hovořit o přechodu od kapitalismu k talentismu. Velmi markantní je to na Ústecku, kam přišla celá řada výrobních firem. Ty hledají velmi podobné profily převážně s technickým vzděláním," uvedl.

Dodal, že naráží hlavně na nedostatek techniků a na jejich nedostatečné znalosti angličtiny nebo němčiny.