Ten první voněl skořicí a mezi tradičními věnečky bylo i několik zajímavých lahví. „Všechno to jsou originály, vlastní nápady. Lahve se svařákem jsou zabaleny v rukávech z pánských košil. Mám takový dojem, že naši chlapi chodí doma v tričku, protože košili ve skříni prostě nenajdou," prohlásila usměvavá Táňa z Ústí a kamarádka Jana souhlasila.

KOVÁŘEM OD ŠESTNÁCTI

Vousatý muž s koženou zástěrou přijel z Děčína. „Uměleckou kovařinu dělám šestnáct let jako profesionál. Moc mě to baví, ale musíte se pěkně ohánět, abyste zaplatil všechny složenky. Největší zakázkou byl dvanáctimetrový můstek v Děčíně, to byla moc hezká práce. Přivezl jsem výheň, kovadlinu, nářadí. Hlavně dětem chci ukázat, co dříve dělal vesnický kovář," prozradil Jiří Musil a dodal: „Bratr to má stále jako koníčka, vyrábí hlavně zbraně pro historický šerm. Tady vystupuje jako brusič."

Největší fronta byla u klobás, zájem byl o vánoční pečivo, sýry, povidla, čerstvý bramborák nebo chleba se škvarkovým sádlem a pažitkou. Své umění předvedly malé mažoretky, hrálo se divadlo, soutěžilo v zatloukání hřebíků, psaly se dopisy Ježíškovi.

PÁTÝ BĚH STAROSTY

Součástí svátečního dne byl i běh starosty. Byl to už pátý ročník a jako vždy začínaly děti. „Původně měla přijet i Eva Nývltová, včera se omluvila, protože má ve stejném termínu závod v zahraničí. Čtyřkilometrovou trať proběhla nejrychleji Zuzana Rusínová, byl to její první závod v letošním roce. Momentálně je na mateřské. V mužích vyhrál Pepa Procházka z Děčína," vysvětloval do mikrofonu David Cihlář.

Ceny předávali skuteční andělé, doprovázel je plyšový sobík. Každé dítě dostalo sáček sladkostí, vánoční strom se rozsvítil, dětská přání byla odtajněna. Tahle vesnická zábava je dokladem toho, že všechno je jenom v lidech.