„My vlastní kompostárnu zatím nemáme. Možná někdy v budoucnu. Občané mají možnost umístit odpad ze zeleně do velkoobjemových kontejnerů ve sběrném dvoře. Ten budeme muset zřejmě brzy řešit, protože není náš, ale snad najdeme jiné vhodné místo," uvedl starosta Chlumce Roman Zettlitzer.

Také ve Velkém Březně mají od dubna do listopadu připravené kontejnery, kam lze bioodpad dávat, navíc radnice dvakrát ročně vydává vaky na odpad ze zeleně. „Vaky jsme ještě ponechali. Teď v dubnu jsme jich svezli několik desítek, je v nich listí, vyhrabaná tráva a zbytky větví. Svozová firma to odváží do kompostárny. Nicméně věřím, že jako jinde na venkově většina lidí dává biologický odpad na svůj vlastní kompost, já to dělám taky," sdělil starosta Velkého Března Michal Kulhánek.

V Řehlovicích vloni na podzim radnice přidělila zájemcům domácí kompostery, kam je možné dávat odpad ze zeleně i kuchyňské zbytky. „Nevím, jestli se pozná, kolik biologického odpadu ubylo. Naši občané stále mají možnost dávat tyto odpady do kontejnerů a my je svážíme, chtěli jsme tuto možnost zachovat," řekl starosta Řehlovic Josef Macháček.

Biologický odpadBiologický odpad rostlinného původu je biologicky rozložitelný komunální odpad, který neobsahuje ani nepřišel do styku s živočišným biologickým odpadem nebo jinými druhy odpadů

Také podle starosty Chuderova Stanislav Kováře má řada občanů své vlastní komposty na zahradě. „Ale to se týká hlavně okolních částí obce. Tady přímo v Chuderově lidé, kteří mají postaveny nové domy s krásně upravenými zahradami, mají zájem o svoz biologického odpadu. Rozvážíme proto naší multikárou malé kontejnery, které mohou naplnit třeba ve spolupráci se sousedy. Když dodrží všechny podmínky, je to zdarma," vysvětlil Stanislav Kovář. K podmínkám patří požadavek, aby byl kontejner zcela naplněn a aby v něm nebyly jiné druhy odpadů. Větve je třeba dávat nahoru.

Kompostárnu ve Všebořicích provozuje firma AVE. „Kapacita je dostatečná, přijímáme biologický odpad z Ústí nad Labem i z dalších míst v okrese. Lidé z Ústí nad Labem sem mohou vozit odpad zdarma, ostatní podle toho, jaká je smlouva s jejich radnicí, případně za to musí zaplatit. Kompost je využitelný při přihnojování a zkvalitňování půdy. Je o něj velký zájem, občas se stává, že je vyprodaný," informoval jednatel AVE Zbyněk Matys.

AVE nabízí obyvatelům Ústí nad Labem novou službu. Spočívá v zapůjčení plastového biokontejneru od dubna do listopadu. Kontejner má objem 240 litrů, na horní části stěn i na dně má perforované rozety k provzdušňování, z vrchu je zakryt stříškou a víko má otvory pro odpařování vody. Firma slibuje, že kontejnery vyveze jednou za 14 dní. Služba stojí 1 090 korun za celé období.