Výzkumný projekt představili lidé z litvínovské chemičky Orlen Unipetrol dnes, ve středu 31. května i s pražskými akademiky na čerpací stanici Benzina v Krásném Březně. Další čerpačky, kde si můžete vyzvednout speciální petky a později v nich sem váš olej dovézt, jsou v Teplicích, Chomutově, Litvínově a Mostu.

Náklady pilotního výzkumného projektu jsou kolem dvaceti milionů. „Na jeho začátku je nedělní oběd a smažené řízky. A na konci moderní ekologické biopalivo do aut,“ představil mluvčí chemičky Pavel Kaidl. Na benzinkách v Ústeckém kraji nyní čeká na váš olej 20 tisíc lahví.

Ústečtí zastupitelé budou rozhodovat o případném odkoupení Bloku 004 první pondělí v červnu.
Ústí chce odkoupit „díru“ na Mírovém náměstí. Vlastník s dohodou souhlasí

Jak to funguje? Petky vám dají na vybraných čerpačkách Benzina. Po jejich převzetí se zaregistrujete v aplikaci Orlen Benzina. Na lahvi po převzetí a pak i při odevzdání do chytrého smartboxu načtete, respektive odečtete QR kód.

Chemici jsou dnes už připraveni využít přečištěný olej k výrobě ekologického bezkyslíkatého vysokocetanového biopaliva HVO. „Má lepší stabilitu než klasické MEŘO a vyšší cetanové číslo než motorová nata,“ upozornil Jiří Hájek, ředitel výzkumného centra Orlen Unicre.

Muž v Ústí nad Labem spadl z několikametrové výšky.
FOTO: Drama v Ústí. Muž balancoval v několikametrové výšce, následoval drsný pád

Že na něco takového auta skutečně jedou, dnes chemici předvedli, jak se můžete podívat na videu. Do konce roku 2024 chtějí získat pro výzkumné účely z regionu až 20 tun oleje. Sběrný box na použitý olej by v budoucnu mohl být například i vedle obchodních center.