„Jedna rodina obývá slepé rameno řeky, druhá se zdržuje v místní soustavě tůní. Oblast Svádova je specifická právě těmito místy s poklidnou vodou. Bobři se tu usadili už mezi lety 1996 a 1998," prozradil Aleš Vorel z Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze, který bobry na Dolním Labi monitoruje už několik let.

„Je to dobře, že bobři nevymřeli, ale když se přemnoží, dokáží v okolí na stromech udělat pěknou paseku," komentovala jejich výskyt ve Svádově Simona Stanková. Stromy u řeky o přítomnosti bobrů skutečně vypovídají. Kmen nejednoho z nich nese otisky jejich zubů.

Bobři na Labi ale obývají i jiné oblasti řeky, od Střekova až po Hřensko. „Žijí také na levém břehu v Povrlech či v Nebočadech. O kolik bobrů přesně jde, nelze říct. Dovnitř rodin nevidíme," řekl Vorel.

„Průměrně může jít ale o čtyři až šest kusů v jedné rodině, ve Svádově tedy podle nás žije kolem deseti až dvanácti bobrů," odhadl.

Pro Českou republiku obecně jsou bobři poměrně vzácnými živočichy.

„Bobři ze severních Čech se liší například od těch z jižní Moravy. Jde o zvířata, která v sobě nesou genofond původního středoevropského bobra, mají jiné stravovací návyky a jsou plašší," sdělila Jana Vitnerová ze sdružení Arnika zabývající se kvalitou životního prostředí.

Škodit tito vodní tvorové podle ní příliš nemohou. „Před člověkem se ukrývají. Drží se hlavně v blízkosti řeky, do města se nepouští," uvedla.

Jako potravu žerou nejvíce vrbové nebo olšové větve, tedy dřeviny, které člověk jako hospodářské příliš nevyužívá. „Potíže s bobry neregistrujeme," uvedla Eva Kurešová ze střekovské radnice.

Problémem nejsou prý ani pro vodní dopravu na Labi. „Zdržují se spíše v klidných vodách mimo hlavní tok. Hlavní proud řeky svými hrázemi či natahanými kmeny a větvemi tedy neblokují," uvedl Petr Plessney ze Závodu Dolní Labe, který je jedním z pracovišť Povodí Labe.

„Potíž pro správce vodního toku ale představují pro údržbu břehu. Jsou to zvířata chráněná zákonem, navíc se vyskytují v chráněných oblastech Českého středohoří a Labských pískovců. Zasahovat na břehy tudíž moc nemůžeme," dodal.