Zastupitelé po zhruba deseti měsících dovolili radu. Prvním náměstkem primátora se stal Pavel Boček z TOP 09. V minulosti vykonával například funkci střekovského místostarosty, dnes také zasedá v představenstvu DPMÚL. V rozhovoru hovoří o událostech posledních dní a svém zvolení.

Očekával jste, že vás spolustraníci navrhnou jako náměstka primátora?
Věděl jsem to již pár dnů.

Jak dlouho jste uvnitř stranické buňky zvažovali alternativu vstupu do vedení města?
Ta alternativa stále nazrávala. Polemizovali jsme o tom, zda se logicky přihlásíme k odpovědnosti a zda přestaneme hrát nijakou úlohu. Definitivní rozhodnutí ovšem padlo pár dní po ukončení jednání s ODS.

Vyčítají vám, že koalice ČSSD a KSČM, spolu s TOP 09 de facto ovládá město, vy říkáte, že žádná koaliční smlouva neexistuje, nějaké dohody ale mít musíte, jinak by včerejší volba neproběhla tak hladce, takže jak to vlastně je, mohl byste to uvést na pravou míru?
S ČSSD jsme o scénáři diskutovali, ale žádnou oficiální dohodu, natož koalici, jsme skutečně neuzavřeli. Jde o „džentlmenskou" dohodu. Se zastupiteli za KSČM jsme o tom jako ústecká TOP 09 opravdu nejednali.

V pátek dorazilo do redakcí prohlášení ostatních organizací vaší strany, vyzývající vás a vaše kolegy k odchodu z partaje, jak se zachováte?
Respektuji jejich výzvy, ale připadá mi to komické. Obzvlášť od lidí, které jsem vlastně do strany jako její zakladatel přijímal. Víte, oni neznají detaily, které v tomto městě panují. Já osobně jsem se ničím neprovinil, za co bych měl být stranicky trestán. Myslím, že jejich reakce je z politického hlediska velmi netaktická a hodnotím ji pouze jako emotivní reakci. Vyčkám na jejich další kroky a pak se uvidí, co dál. To jinak ani nelze.

Je tu i otázka změny politické příslušnosti, jak to udělali někteří před vámi, jak to vidíte?
Tak tohoto kroku se u mne již nedočkáte.

Pojďme se podívat na vaši novou funkci, co budete mít v gesci?
Je to opravdu velmi čerstvé téma, budeme o tom jednat začátkem příštího týdne, již se na to těším.

Na co se chcete nejvíce zaměřit, která oblast komunálního dění je pro vás teď hlavní?
Těch oblastí je více, ale nebudu je nyní specifikovat, neboť to by byla jen má přání. Uvidíme, co na mě „zbývá", samozřejmě si nebudu nic vybírat.

Co si myslíte o změně jednacího řádu zasedání zastupitelstva, aby veřejnost nemohla diskutovat?
Víte, bylo to nešťastně pochopeno. Já to vnímám jako dobré řešení, ale to víte, vše se dá otočit a využít, zneužít. Jsem daleko tomu, bránit veřejnosti ptát se, či reagovat, ale poslední dobou se z toho stává Hyde Park jedněch a těch samých diskutujících. Myslím si, že se jim jedná jen a jen o jejich vlastní, mnohdy egoistickou prezentaci. Čímž nepopírám, že jsou to lidé, mající zájem o věc veřejnou, ale mnohdy spíše škodí. Myslím, že dostali od března spoustu prostoru v různých komisích a přísedících jednání, ale bez zpětného efektu, jednoduše řečeno, ať uděláte cokoli, vše je špatně.

Jaký je váš názor na současný návrh velmi úsporného rozpočtu města?
V době, ve které teď žijeme, je to rozpočet maximálně odpovědný a nikoho nediskriminuje. Je jasné, že megalomanským akcím zbytným, či nezbytným, bude na čas odzvoněno. Nemáme, kde brát a musíme se vyhnout dluhové pasti, kterou jsme opravdu nezavinili my.

Myslíte si, že mají obvody pravdu, že nebudou mít na nic peníze?
Víte, jsem i obvodní zastupitel na Střekově a tu problematiku znám. Ale situace je taková, jaká je a město musí dát jasný impuls, jakým směrem se bude situace a směrování obvodních radnic dále vyvíjet.

Máte na mysli jejich rušení?
Můj názor je stále konzistentní. Obvody ano, samozřejmě i s pravomocemi, ale možná ne všechny.

Na závěr něco milého: jak se chystáte strávit Vánoce, novou prací, nebo s rodinou?
Pokud to jen trochu půjde, tak s mojí drahou a našimi dětmi. Užít si té opravdové Vánoční atmosféry. To přeji všem dobrým lidem.