Profesionální hasič Jaromír ze stanice v Ústí nad Labem vyrazil se svým kolegou na brigádu do Kněževsi. Jako členové skupiny pro práci ve výšce si ve svém volnu přivydělávali v místní betonárně nedaleko pražského letiště. Podle dostupných informací tady zřejmě opravovali jednu z nádrží s cementem. Středeční dopoledne se však změnilo v tragédii, kdy 31letý Jaromír do sila s cementem spadl.

I přes snahu druhého kolegy, který za ním vlezl, se ho už nepodařilo zachránit.

Na místo vyjela lezecká skupina profesionálních hasičů z Kladna, skupina hasičského sboru z Roztoků a hasiči z Letiště Václava Havla. „Muže se ze sila podařilo vyprostit pomocí přepravní vany. Automobilovým žebříkem pak hasiči snesli vanu v koši na zem,“ popsal záchrannou akci mluvčí středočeských hasičů Ladislav Holomčík.

PŘÍČINY NEHODY ŠETŘÍ KRIMINALISTÉ

U neštěstí zasahovali také záchranáři a lékaři. „Zasypané osobě už nemohli záchranáři nijak pomoci, lékař konstatoval smrt. Druhý muž byl bez viditelných zranění transportován do kladenské nemocnice,“ potvrdila mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová.

Jak k neštěstí v betonárně došlo a zda fabrika funguje bez omezení, není zřejmé. „Z vedení tady bohužel v tuto chvíli nikdo není, nemáme ani tiskového mluvčího, takže vám nemohu poskytnout žádné informace,“ uvedla sekretářka Betonárny Kněževes. Na zaslané dotazy do uzávěrky vydání nikdo ze společnosti nereagoval.

Na čem přesně tedy dva ústečtí hasiči na silu s cementem pracovali, ukážou až výsledky policejního vyšetřování. „Aby si hasiči přivydělali, ve svém volnu dělají různé práce, někdo opravuje auta, někdo maluje pokoje, někdo jezdí čistit okna na výškové budovy. Co kluk, to jiná profese,“ připomněl Ladislav Holomčík.

DODRŽOVAT ZÁKLADNÍ PRAVIDLA LEZENÍ!

Při kotvení a lezení je podle technika Martina Pokorného z firmy Výškové stavební práce Chomutov důležité dodržovat základní pravidla lezení včetně dodržování příslušných norem.

„Postroj musí být pasový a prsový, už nemůže být oddělený. Též se musí používat kvalitní jištění, zavázaná přilba, návleky na laně přes jakoukoli hranu, které lano chrání proti prodření hlavně u ocelových konstrukcí, a pochopitelně také dvě lana, jedno pracovní a druhé jistící s brzdou,“ řekl Pokorný. Při rychlosti větru nad 8 metrů za vteřinu se jakékoli výškové práce podle jeho slov přerušují. „To platí i za situace, když je velká vlhkost,“ doplnil technik.

Jak podotýká, za 20 let fungování zmíněné chomutovské firmy se nikomu nic nestalo. „Nejhorší je, když člověk ztratí z lezení ve výškách strach, to pak nemusí dopadnout dobře,“ zmínil Pokorný.

Podle mluvčího krajských hasičů Lukáše Marvana nastoupil 31letý Jaromír k Hasičskému záchrannému sboru Ústeckého kraje v lednu 2013. „Působil jako asistent-hasič, byl členem chemické skupiny, skupiny pro práci ve výšce a nad volnou hloubkou a připravoval se pro činnost leteckého záchranáře zdravotní záchranné služby,“ popsal Marvan s tím, že bližší informace k případu podávat nechce.

„Nikdo se k tomu zatím vyjadřovat nebude, je to moc čerstvá informace. Hasiči z lezecké skupiny přišli o kamaráda, ozvěte se příští týden,“ dodal Marvan. Podle informací Deníku byl druhý z hasičů instruktorem lezení.

PSYCHOLOG: DEFUSING A DEBRIEFING POMÁHAJÍ

Psycholog ústecké univerzity Otakar Fleischmann působí současně jako psycholog u krajských záchranářů Ústeckého kraje. Jak říká, traumatizující situace jsou pro podobné kolektivní profese velice náročné. „Pokud se něco stane záchranáři nebo když mají obtížný výjezd, je naší snahou všechny si svolat a provést intervenční techniky,“ vysvětlil Fleischmann.

Mezi ty patří defusing, tedy ventilace afektu jako vzteku nebo strachu, a debriefing, kdy se celá situace analyzuje z hlediska negativního i pozitivního. „Rozebírá se zároveň, co by dotyčný udělal jinak, lépe nebo stejně,“ doplnil Fleischmann s tím, že cílem je, aby si záchranáři nenesli traumatizující zkušenost ve své profesi dál.

Obdobná tragédie se odehrála před třemi lety v betonárce v Lysé nad Labem. Při údržbě tady do sila spadl údržbář. Muži údajně svařovali zábradlí. V červnovém slunci se však jednomu udělalo špatně a spadl. Nezachránil ho už ani jeho kolega, který pro něj do sypkého materiálu skočil. Toho hasiči zachránili.

Ledová řeka u zdymadel vyplavila tělo profesionálního hasiče Začátkem listopadu 2017 si oblékl šedé montérky, na záda vzal černý batoh a odešel ze svého domu ve Vaňově v Ústí. Kamery ho ještě zachytily, jak prochází Pražskou ulicí nedaleko odtud. Následně nejspíše spadl nebo skočil do řeky Labe, ze které už živý nevyplaval. Řeč je o profesionálním hasiči ze všebořické jednotky Jaroslavu Čermákovi, který údajně nechal i dopis na rozloučenou. Policie po něm spolu s hasiči pátrala až do prosince. „Pohřešovaný Jaroslav Čermák zůstává v celostátním pátrání,“ říkala ještě 8. prosince ústecká policejní mluvčí Veronika Hyšplerová s tím, že pátrání pokračuje. První svátek vánoční ovšem pro rodinu, přátele a kolegy znamenal zároveň smutnou zprávu. Ledová řeka u zdymadel v Ústí vyplavila hasičovo tělo. Policie uvedla, že vše nasvědčuje tomu, že se na jeho smrti nikdo druhý nepodílel. Hasič Jaroslav Čermák tak zřejmě spáchal sebevraždu.