„Jedná se o třiatřicetiletého a osmatřicetiletého muže. Obviněni jsou z trestného činu těžkého ublížení na zdraví a výtržnictví,“ řekla policistka. Útočníkům hrozí trest odnětí svobody od pěti do dvanácti let.

„V tuto chvíli můžu jen sdělit, že za útokem není rasový podtext,“ dodala Hyšplerová.

K brutálnímu útoku došlo 14. října. Pět Romů tehdy napadlo dva muže železnými tyčemi, když se vraceli z oslavy domů. Oba napadení museli vyhledat lékařskou pomoc, jednoho z nich lékaři hospitalizovali.

Hned po útoku se objevilo několik verzí, co mu mělo předcházet. Podle serveru Romea.cz svědkové viděli odpoledne utíkat romské manžele a jejich syna před mužem s nožem, který jim prý nadával a vyhrožoval smrtí. Muž, před kterým rodina utíkala, měl být jeden z napadených. Verzi, že by útoky spolu souvisely, ale policie v minulosti vyvrátila.

Co doopravdy útoku předcházelo z taktických důvodů do ukončení vyšetřování zveřejnit nechce. „Vzhledem k probíhajícím výslechům svědků nebudeme do uzavření případu zveřejňovat bližší informace,“ doplnila Hyšplerová.

Napadený muž je znám v Ústí také tím, že se živil jako profesionální rváč. Například jako vyhazovač v nočních podnicích nebo ultimátními boji v Německu.

Po zveřejnění útoku v médiích se do případu veřejně vložila Lenka Jaremová, místostarostka Neštěmic, pod které Mojžíř spadá. „Jsem ráda, že policie stále útok šetří a povedlo se jí vypátrat viníky. Nikdo si nemůže chodit beztrestně po ulici a mlátit druhé nebo jim vyhrožovat, ať je kterékoliv barvy pleti,“ řekla nyní Lenka Jaremová.

Podle zjištění Deníku policejní operační důstojník tehdy vyslal na místo útoku všechny motorizované hlídky v okrese.

Co je rekognice?
Je to kriminalistická metoda spočívající v tom, že svědek nebo obviněný znovu poznává a tím určuje totožnost určité osoby nebo věci.