V Ústí se vám daří, několikrát jste tu byl mezi českými běžci nejlepší. Jakou máte formu?
No musím se přiznat, že letos to bylo dost komplikované. Trénoval jsem v Keni, potom přišly zdravotní problémy. Cítil jsem se unavený, doktoři mi doporučili odpočinek. Do plného tréninku jsem přešel před měsícem. Poslední tři týdny jsem byl ve Vysokých Tatrách, včera jsem přijel do Ústí. Nyní se cítím dobře. Uvidíme. 

Jiří Homoláč v mládí hrával fotbal, hokej, tenis. Třináct let běhá. Trénuje ho Robert Štefko. Osobní rekord na půlmaratonu má 01:03:22, republikový šampion
v maratonu let 2013, 2018.

Koho z našich běžců považujete za spolufavorita?
Minulý týden v Trmicích běžel moc dobře reprezentant Vít Pavlišta, ten má skvělou formu. Další velmi dobrý běžec je Kuba Zemaník. Počasí má být ideální, motivaci máme stejnou, chceme vyhrát. Rozhodne hlava. 

Ústeckou trať dobře znáte. Co říkáte na průběh továrnou? 
(smích) Já moc kolem sebe nekoukám, soustředím se pouze na prostor před sebou. Na tréninku používám sluchátka, v závodě ne. Chci mít čistou hlavu. Před několika lety jsem měl dokonce mentálního kouče, nohy se dají vytrénovat, s hlavou je to složitější. Běhal jsem do kopce, na dráze, v terénu, silnice mi vyhovuje nejvíc. Trať je stejná pro všechny s továrnou i bez ní.  

Miroslav Vlach

Jiří Homoláč (zcela vpravo).Zdroj: Miroslav Vlach