Už žádné sebepochvalné ódy, ale souhrn užitečných informací. Dveře otevřené pro každého, kdo bude mít problém. Pravidelné tiskové konference. I to slibuje nové vedení města. Chce úplně změnit praxi, která na ústecké radnici vládla v posledních letech.

„Bude to ještě nějakou dobu trvat, ale chceme, aby změny byly co nejrychlejší," tvrdí náměstek primátora Martin Hausenblas. Ten se hodlá zaměřit hlavně na zprůhlednění chodů ve městě a co největší zveřejňování informací včetně smluv a detailů zakázek na internetu.

„S panem tajemníkem a dalšími lidmi se chystáme na seminář o transparentnosti. Na něm představí zkušenosti z měst, které jsou s ní nejdále," uvedl Martin Hausenblas.

Viditelnou změnou, kterou každý může zaznamenat již dnes, jsou skleněné dveře ke kancelářím vedení města. Na rozdíl od minulých let jsou otevřené, nikoli přístupné jen pozvaným. Setkávat s lidmi se chce i nový primátor Josef Zikmund. Každý týden prý bude mít hodiny, kdy kohokoli přijme bez objednání.

Promění se i internetové stránky, které jsou nepřehledné. „Už jsme na ně začali umísťovat více informací. Stránky města nejspíše rozdělíme na dvě sekce. Jedna bude určena pro úřad a oficiální informace. Druhá se pak bude zaměřovat na volný čas. Měly by se tak zpřehlednit," uvedla Veronika Vendlová, manažerka hnutí PRO! Ústí, která dostala komunikační strategii na starosti.

Již v pátek například město spustilo na svých stránkách internetový obchod. Kdokoli si na něm může koupit věci týkající se Ústecka, které nabízí zdejší informační středisko. „Sortiment, který e-shop nabízí, zahrnuje téměř sto položek. K nejzajímavějším patří předměty z kolekce Slavné lokální značky z Ústí nad Labem a z kolekce Labská královna, která je inspirována půvabnou ústeckou pověstí," uvedla Hana Slawischová, vedoucí oddělení cestovního ruchu ústeckého magistrátu.

Na další změny si budou muset Ústečané počkat. „Vše má své technické limity. Nemůžete stránky změnit ze dne na den," vysvětlila Veronika Vendlová.

Jiné má být i nové číslo Městských novin, které budou vycházet v pravidelném intervalu. Nebudou prý papouškovat stanoviska lidí z vedení města, ale mají být spíše informační a magazínové. „Počítáme tím, že v nich dostane prostor i opozice," dodala Veronika Vendlová. Staré vedení města podle kritiků z novin udělalo spíše svůj předvolební buletin.