Dostat se k ústecké městské policii není tak jednoduché, jak se může některým uchazečům zdát. Dvaatřicet zájemců o práci strážníka muselo v pondělí dopoledne projít testy v předlické tělocvičně městské policie.

Nejdůležitější jsou nohy

Některým daly cviky zabrat, i když tak obtížné pořadatelé nevolili.

„Nechceme zájemce ztrhat, musíme ale vědět, jak na tom jsou. Většina z nich ví, že je fyzičky třeba," vysvětlil zástupce ředitele městské policie Jan Novotný.

Podle něho si dokáží nové členy velitele základen vycvičit. A nejdůležitější jsou nohy. Strážník musí být schopen celou směnu procházet určený obvod.

Zkoušela státní, celníky i městskou

Na základnu v ulici Na Nivách dorazilo čtyřiadvacet mužů a osm dívek. Na nezájem si strážníci nemohou stěžovat. Jde prý o první skupinu a budou následovat další. Dokud místa neobsadí.

„Od dětství jsem chtěla dělat někde u policie. Zkoušela jsem státní policii, celníky a doufám, že městská policie vyjde," uvedla jedna z uchazeček Veronika Hanyšová.

Hned první úkol některé vylekal. Cvik pravdy. „Kdo ho zvládne, má splněno a na další testy nemusí," řekl Novotný.

Pak se pověsí na hrazdu v širokém rozpažení a přitáhne se nahoru tak, že tyč má u temene hlavy.

Na tento cvik si nakonec troufne jen několik uchazečů. Většina z nich evidentně sportuje, jsou buď svalnatí nebo hubení a šlachovití. I přesto se dostatečně přitáhnou jen někteří. „Domů ale nepůjdeme. Rádi si tu zacvičíme dál," prohlásí vzápětí dva úspěšní sportovci.

Práce v rizikových lokalitách

Uchazeče, kteří uspějí, nakonec Ústečané potkají v ulicích města. „Chceme nové strážníky nasadit do nejpalčivějších míst. Do Neštěmic, Krásného Března nebo do Předlic," řekla radní pro bezpečnost Yveta Tomková.

Město v letošním roce rozpočet městské policie navýšilo o osm milionů korun. Posily budou zaplacené z této kapitoly. Více je také takzvaných členů dohledové služby, kteří působí například ve vyloučených lokalitách.

Sami nemohou zasahovat, ale mají spojení na na dispečink. V případě potřeby si povolají uniformované kolegy.

Podle Jana Novotného je u městské policie velká fluktuace lidí. Ne ani kvůli požadavkům, i když například někteří strážníci doplatili na nutnost mít středoškolské vzdělání.

Pokuty nejsou hlavní náplň

Často nové strážníky odradí realita práce. „Lidé si myslí, že hlavně dáváme pokuty za špatné parkování. To je ale minimální část naší práce," uvedl Novotný.

Ta nejobtížnější část práce prý nastane pro strážníka v noci. Musí se vypořádat se rvačkami, opilci, narkomany či bezdomovci. Často za velmi špatného počasí.