Michal Svoboda je projektovým manažerem pro komunitní energetiku. Je ceněným poradcem pro samosprávy ve Šluknovském výběžku, Českém Švýcarsku a několika obcí na Liberecku. Jeho cílem je, jak sám říká, zajistit co nejplynulejší přechod obcí a měst z centrální na decentrální energetiku tak, aby z toho zároveň profitovaly.

„A tím i lidé, kteří v nich žijí. Navrhujeme totiž takové projekty, které dávají smysl jak z ekologického, tak z ekonomického hlediska. Jako nezávislí odborníci jsme schopni dodat kompletní energetickou koncepci a tím, že nejsme závislí na realizaci, dovedeme upřímně říci, kdy projekt má a nemá smysl. Klíčovým faktorem je pochopitelně návratnost investic a přínos životnímu prostředí.,“ říká Michal Svoboda.

Například k fotovoltaické elektrárně dodají odborníci z MAS studii proveditelnosti, 3D model včetně podrobné elektroinstalace i možnou velikost. Firmu si pak obec nezávisle vybere sama.

Úspěšné projekty přibývají

close Byl manažerem ČEZ, nyní radí s energiemi na Šluknovsku. info Zdroj: Deník/Tomáš Prchal zoom_in Michal SvobodaStrategie energetického rozvoje obce Svor, kterou navrhla MAS Český sever v letech 2023 a 2024, zahrnuje možnosti komunitního sdílení energií prostřednictvím zdrojů ve vlastnictví obce i místní komunity. „Jde o jednu z prvních obcí, která se registrovala do nového systému sdílení energií. Dnes se může pochlubit sníženou energetickou spotřebou budov, postupně mění osvětlení, mají zde dvě fotovoltaické elektrárny a vytápějí tepelnými čerpadly. Mají tak přebytky energie a dává jim smysl zapojit se do systému komunitní energetiky,“ vysvětluje poradce.

MAS také zavedla pro osmnáct obcí ve Šluknovském výběžku systém monitoringu, který jim pomáhá kontrolovat veškeré své výdaje za energetiku, zároveň snižovat spotřebu energií a zvyšovat energetickou efektivitu budov. Ze statistik totiž vyplývá, že až osm z deseti budov na Šluknovsku je energeticky nehospodárných.

„V Dolní Poustevně jsme navrhli projekt fotovoltaické elektrárny s instalovaným výkonem 100 kWp. Ta obci pokryje 25 procent energetické spotřeby obecních budov a je tak jedním z řešení radnice směrem k environmentální udržitelnosti,“ dává Michal Svoboda další příklad.

Moderní energetika je podle něj především o zvyšování efektivity, snižování nákladů a zvyšování lokální soběstačnosti.

Zkušenosti z Čech i zahraničí

Po deseti letech ve funkci manažera ve skupině ČEZ a úspěšné kariéře v zahraničí i v tuzemsku dává Michalu Svobodovi smysl pokoušet se díky nabytým zkušenostem Šluknovsko i okolí dále rozvíjet. „Po dvou desetiletích jsem se ve svých 38 letech vrátil do rodného Varnsdorfu, protože nám to s rodinou vyšlo jako nejlepší řešení. Myslím, že je reálné po vzoru západní Evropy, aby se i u nás lidé skládali třeba na malé větrné parky a s vyrobenou energií pak nakládali tak, jak uznají za vhodné,“ říká vystudovaný sociolog.

Tým v MAS Český sever dnes zahrnuje dvacítku odborníků, z nichž se šest věnuje energetice. „Spolupracujeme jen se samosprávami, které o to mají zájem. Ten je ale ze strany radnic obrovský. České obce dnes mají na podobné projekty dostatek financí, až na pár výjimek jsou totiž dobrými hospodáři. Plusem jsou také státní podpůrné programy, problémem je někdy spíš mentalita a legislativa,“ dodává Michal Svoboda.

close Logo Ústeckého kraje info Zdroj: se svolením Ústeckého kraje zoom_in Logo Ústeckého kraje

V seriálu Osobnosti z Ústeckého kraje vám představíme ty, jejichž profese nebo koníček jsou něčím zajímavé. Mohou to být lidé, kteří ve svém životě dokázali něco obdivuhodného. Tento díl seriálu naleznete také na webových stránkách vašeho Deníku. Projekt vznikl za podpory Ústeckého kraje.