Pyramidy jsou ikonami starověké civilizace na Nilu. Odedávna vzbuzovaly zájem návštěvníků Egypta, badatelů i dobrodruhů. Jaromír Krejčí z Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze ve své přednášce představí architekturu staroegyptských pyramidových komplexů v jejích historických a náboženských souvislostech od počátku jejího užívání v době vlády panovníka Džosera až po poslední pyramidy merojské a napatské.

Bude se věnovat mj. také organizaci a technické stránce výstavby pyramid, která není dodnes vědcům úplně jasná. „Po přednášce se budete moci Jaromíra Krejčího zeptat i na probíhající výzkumy českých badatelů v Egyptě, odkud se nedávno vrátil," zve koordinátor cyklu Café Nobel Frederik Velinský.

Jaromír Krejčí je egyptolog s archeologickou praxí v Egyptě. Specializuje se na řešení otázek egyptské archeologie a dějin 3. a 2. tis. př. Kr., obecně se zabývá vývojem egyptské architektury, především monumentálních forem. Na výzkumech v Egyptě se podílí od roku 1991. Zaměřuje se na výzkum královského pyramidového pohřebiště v Abúsíru; od roku 1994 koordinuje výzkumy v této části české archeologické koncese v Abúsíru.