SSM sdružoval za minulého režimu pod dohledem komunistické strany mladé lidi od 15 do 35 let. Po revoluci byl jeho majetek za nejasných právních podmínek převáděn, hlavně do Fondu dětí a mládeže. Likvidátor fondu Pavel Žák byl odsouzen ke třem letům vězení za to, že nemovitosti nezákonně a nevýhodně rozprodával. Převodem 36 budov či pozemků způsobil škodu přes 215 milionů korun.

Dvě turistické zotavovny od Fondu dětí a mládeže získala organizace Pionýr. Velkou vilu v Tisé zatím není kvůli havarijnímu stavu možné využívat, pionýrské oddíly se od letošního jara mohou ubytovat v menší stavbě v areálu, kde může spát asi 20 lidí. „Zatím jsme celkem do areálu investovali přibližně sedm milionů korun. Velmi nákladná byla likvidace nebezpečného odpadu eternitu, kterým byly pokryté střechy původních objektů," uvedl mluvčí Pionýra Jakub Kořínek. K celkové obnově vily, která má kromě střechy vyměněná také okna, by podle něj bylo potřeba ještě dalších asi deset milionů korun.

Další bývalou zotavovnu vlastní Pionýr v Zásadě u Kadaně na Chomutovsku. „Jedná se o objekt hotelového typu, který v současné době prochází významnými obnovami," řekl Kořínek. Podle správce areálu Rudolfa Zeuse tam kromě pionýrských oddílů mohou jezdit i školy v přírodě, což pomáhá financovat opravy. „Něco dáváme z vlastních zdrojů nebo od sponzorů, peníze dalo i ministerstvo školství," dodal Zeus. Rekreační středisko má 60 lůžek ve dvou- až šestilůžkových pokojích.

Nabízejí k pronájmu

Velká turistická zotavovna byla v Mentaurově na Litoměřicku. Dnes ji vlastní skauti, spravuje ji skautské středisko z Litoměřic. „Když Sněmovna vyhlásila, že se organizace mohou o základny hlásit, tak jsme se přihlásili o Mentaurov," řekl vedoucí střediska Pavel Hájek. Skauti objekt pronajímají jiným skautských oddílům či dalším dětským organizacím.

Peněz na opravy ale podle Hájka mají málo. „Opravuje se jenom to, co opravdu hoří. Z pronájmů se vydělá maximálně na provoz. Z grantů a dotací dostaneme nejvýše desetitisíce ročně," řekl. Objekt navíc podle něj nejde ani pronajímat úplně komerčně, například pro školy v přírodě nevyhovuje současné vybavení kuchyně.

Tábořiště s chatkami vybudovalo SSM při mládežnických brigádách také v Brusově u Úštěku. Fungovalo do roku 1986. „My jsme po revoluci hledali novou základnu. Tady to ale bylo téměř rozkradené, postupně jsme to dali dohromady," řekl Jan Hamhaltner ze zájmové organizace dětí a mládeže Expedice Natura. Areál s malými chatkami a několika skromnými budovami využívají členové Expedice Natura, ale i zahraniční mládež, která tam jezdí už 15 let. „Platí si dopravu a my jim poskytneme jídlo a ubytování, oni zato pomáhají například dole v Úštěku. Jako dřív byly budovatelské tábory, tak tohle je podobné," dodal Hamhaltner.

Penzion v Kamenici

Ne všechny zotavovny ale dnes slouží dětem. Například areál v Srbské Kamenici na Děčínsku, který vlastní Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola strojní, stavební a dopravní v Děčíně, mají pronajatý soukromníci a provozují v něm penzion. Soukromník vlastní také původně zotavovnu v Cínovci na Teplicku. Tam ale z horské chaty zůstala jen ruina bez oken s bortící se střechou.