Jsou jich tu miliony. Z obalů otevřených krabic s DVD, ale i s VHS kazetami se smějí Bruce Willis, Rambo, De Funès, Mark Wahlberg, Arnold Schwarzenegger, Nicole Kidmanová, Krteček i poručík Columbo. Další tisíce titulů jsou zabalené na paletách v tisících kartonových krabic. Jsme na Severní Terase v sídle firmy North Video. Za uplynulých 31 let existence zde našly práci stovky zaměstnanců. Dnes ale v rozlehlém areálu na okraji města ani náhodou nepotkáte hloučky lidí, spěchajících na ranní či odpolední směnu. Ani u ještě před deseti lety špičkové německé technologie firmy Singulus nebo u výrobních linek, které byly schopny s neobyčejnou přesností vyrobit každé 2-3 vteřiny jedno cédéčko či DVD disk. Ztichlé jsou i linky na balení optických nosičů, jejich kontrolu i stroje na jejich potisk offsetovou technologií. Osamělé a prázdné je rovněž videostudio a pracoviště autoringu, kde specialisté na zvuk a obraz a programátoři připravovali finální strukturu disku pro výrobu. Prázdné je i pracoviště grafiků, textařů, jazykového korektora, osiřely také kanceláře obchodního oddělení.

Opilí bezdomovci obtěžovali lidi na Doběticích.
Neuvěřitelné. Bezdomovci obtěžovali v Ústí lidi, jeden nadýchal 5,2 promile!

U strojů leží sešity se záznamy o jejich provozu. Poslední zápis na jedné z linek je z roku 2018. A úplně poslední protokol o lisování je z března 2020. Také v případě North Videa si vybralo svou daň nařízené uzavření prodejen zvukových a filmových nosičů a další protiepidemická opatření. „Prodeje DVD a CD nosičů a objednávky distributorů na českém trhu v covidových časech klesaly postupně až téměř k jednotkám kusů,“ líčí jeden ze společníků firmy Miroslav Solař s tím, že se to projevilo doslova brutálním poklesem tržeb společnosti.

S pokračujícím rozpadem prodejní sítě a s uzavřením obchodů klesaly postupně i nové zakázky ve společnosti. Až bylo třeba výrobu z technických, energetických a celkově i ekonomických důvodů úplně přerušit. Nedostatek nových zakázek a poměrně nepřehledná situace na pracovním trhu v souvislosti s opatřeními na ochranu před epidemií silně zvýšila nervozitu důležitých pracovníků zejména na technickém úseku. „Postupně společnost opustili a našli si jiné místo,“ popisuje Solař. Pozice North Videa je o to komplikovanější, že neshody společníků ve věci dalšího směřováni firmy vyústily v řadu soudních sporů.

Trh s DVD je téměř mrtvý

North Video stála v roce 2007 u zrodu prodeje DVD v trafikách. „Myšlenkou bylo zpřístupnit filmová díla, která byla tehdy v prodejní síti k dostání v průměrné ceně 250 korun za kus, úplně všem za cenu 30-38 korun,“ vysvětluje Solař s tím, že bylo nutné vymyslet místo klasického plastového nový druh obalu, který byl méně nákladný a lehčí. Firmě se pět let velmi dařilo, postupně ale na audiovizuálním trhu došlo ke změnám. „Vznikly nové desítky televizních stanic, došlo také k výraznému zvýšení rychlosti internetu a jeho rozšíření,“ připomíná Solař s tím, že vznikly i streamovací platformy a také nové služby, často na samé hraně zákona. Ty umožnily stahování mediálních produktů prakticky bez jakékoli kontroly ze strany majitelů autorských práv.

Neviděli jste je? Bydliště mají na Ústecku, policie po nich pátrá.
Neznáte je? Slehla se po nich zem. Mezi hledanými z Ústí je Lehečka či Štrougal

V současnosti je zejména trh s DVD téměř mrtvý. Lidé v dnes nově zakoupeném počítači ani nenajdou CD či DVD přehrávač. A samotné DVD přehrávače chybějí dost často i v obchodech. Počet titulů vydávaných v tomto formátu logicky také stagnuje. I proto má North Video v současné době pouze několik zaměstnanců a CD a DVD tu již nevyrábí. „Vydělat na živobytí si zaměstnanci musí prodejem skladových zásob DVD. Což je mimořádně obtížné, protože o tyto nosiče je nyní téměř absolutní nezájem,“ přiznává Solař. Další drobný příjem má firma z recyklace plastů. Ani to momentálně není terno kvůli energetické náročnosti recyklace a malému zájmu o recyklované plasty. Ani o linky na výrobu DVD, které ve firmě zůstaly, není žádný zájem. Ani v Evropě, ani na jiném světadíle. Technologie DVD je zcela překonaná.

Solař připomíná, že ostatně i jeden z největších hráčů na českém trhu, gramofonové závody v Loděnicích, GZ Media a. s., všechny stroje na výrobu CD a DVD prodaly už před několika roky. A zůstávají dále věrné lisování vinylů, v čemž aspirují po 70 letech zkušeností na největší firmu na světě s filiálkami v Evropě, Kanadě i USA.

Na 31 let North Videa vzpomíná společník Miroslav Solař

„Zůstala za námi nesmazatelná stopa. S panem Srbeckým jsme založili firmu na zelené louce se 14milionovým úvěrem Ekoagrobanky. Přežili jsme dvoje povodně, kdy jsme nejprve v původním závodě na Střekově měli zaplavené celé přízemí a byli týdny odříznuti od přístupu do budovy a výroby, a následně přívalové deště na Terase. Přežili jsme i krizi let 2008–2009. Odvedli jsme s našimi zaměstnanci spoustu dobré práce. Na trh jsme uvedli miliony kusů VHS s těmi nejlepšími filmy s českým dabingem. Stále vidím před očima záběry potápějící se loď z filmu Titanik, kterého jsme na VHS kazetách vyrobili 100 tisíc kusů a téměř každý zaměstnanec ho proto viděl stokrát. Vylisovali jsme miliony CD i DVD, která jistě udělala radost našim divákům. Zpřístupnili jsme i levná DVD doslova do každé rodiny. Do kin jsme uvedli řadu zajímavých filmů, například Expendables - Postradatelní, Bella a Sebastian, nedávno také Rambo 5 a řadu dalších. Řadu let jsme provozovali kabelové televizní vysílání v Ústí nad Labem s vlastním zpravodajským štábem. Podporovali jsme sport i kulturu v kraji desítkami tisíc fotografií na webových portálech či v novinách. Několik let jsme také vydávali filmový měsíčník, vlastní televizní týdeník s přílohou DVD, vlastní komiksové speciály k našim filmům a mnoho dalšího. Vydali jsme u nás předtím neuvedené filmy s Louis de Funèsem, kde zesnulého Františka Filipovského nahradil pan Faltus. Naši pracovníci si po odchodu z firmy našli dobrá místa v rozhlase, v divadlech, na audio a video pracovištích v nemocnicích, v obchodních firmách a ve význačných technologických provozech či ve státní správě.“