Mobilní hlídka ústeckých celníků si v minulých dnech vytipovala na dálnici D8 u Lovosic ke kontrole malé nákladní vozidlo Mercedes Benz českého dopravce. „Při kontrole nákladového prostoru jsme nalezli v papírových krabicích různé druhy masných výrobků. Vizuální kontrolou jevilo maso známky lehkého rozmrazení a i pocitová teplota byla mnohem vyšší, než uváděl výrobce produktů na obalech,“ uvedl Jiří Nejedlý, mluvčí Celního úřadu pro Ústecký kraj.

Automobil byl sice vybaven chladírenským zařízením, přepravní teplota uvnitř nákladového prostoru ale dodržena nebyla. „K nákladu řidič uvedl, že zboží naložil v Praze a má ho rozvést do Ústí nad Labem, Teplic a Bíliny,“ doplnil mluvčí Nejedlý.

Ilustrační foto.
Provoz na dálnici obnoven. D8 stála několik hodin kvůli nehodě v Německu

Celníci přivolali inspektory Státní veterinární správy, kteří určili, že se jedná o 416 kilogramů kuřecího masa, 22,5 kilogramu kachního masa, 23 kilogramů krevet, 2,64 kilogramu tuňáka a 2,5 kilogramu krevetových knedlíčků.

„Jelikož produkty živočišného původu, u nichž je významně přerušený chladírenský řetězec, nelze považovat za bezpečné, inspektoři rozmrazené výrobky znehodnotili barvivem a nařídili jejich likvidaci v asanačním podniku,“ uzavřel Nejedlý s tím, že dopravci hrozí za porušení předpisů pokuta ve správním řízení.

Podobnou situaci řešili celníci například na konci letošního února. Rovněž na dálnici D8 objevili náklad kuřecího a kachního masa a krevet. 370 kilogramů masných výrobků tehdy vezl řidič do Ústí a Chomutova ve vozidle bez chladicího zařízení, navíc přetíženém, a k potravinám neměl žádné doklady. Ani v tomto případě se zboží ke spotřebitelům nedostalo.

Mohlo by vás zajímat: Sci-fi? Ne! Díky vysokorychlostní trati v Ústí vyroste nádraží i nový most

Zdroj: Deník/Jan Pechánek