Do podzimu vznikne v Ústí nad Labem Centrum duševního zdraví (CDZ), v celém kraji vůbec první. O dotaci na jeho zřízení skoro ve výši 15 milionů korun informovalo ministerstvo zdravotnictví. Centrum zřídí organizace Fokus Labe. Tedy přímý následovník ústeckého Fokusu, jehož lidé jsou oporou zdejším duševně nemocným už od roku 1992.

Stávající sociální pracovníky teď i díky milionům z Evropského sociálního fondu podpoří zdravotní sestry, klinický psycholog a psychiatr. Týmy budou za lidmi s duševním onemocněním vyjíždět přímo k nim domů. Odhaduje se, že v populaci je kolem 2,5 procenta takto nemocných. Ústecký Fokus spolupracuje zhruba s 240 lidmi s vážným duševním onemocněním.

CDZ bude ve stávajících prostorách Fokusu Labe v Stroupežnického ulici nedaleko centra města. Původně měla mít nová centra peníze dříve, to ústecké mělo vzniknout už na jaře. Koronavirus ale vše pozdržel. Otevře tedy až v září nebo říjnu. 12 zaměstnanců, které má CDZ zpočátku mít, už Fokus Labe má. Během následujících 18 měsíců bude shánět dalších osm lidí. Z práce, která teď organizaci čeká, strach nemají. „Máme z toho velkou radost,“ ujistila odborná ředitelka zařízení Lenka Krbcová Mašínová.

Z 80 procent pokryjí dotace mzdy personálu. Zbytek půjde na režijní náklady, koupí z toho také dva automobily. Ty bude tým využívat při práci v terénu, kdy za klienty bude vyjíždět domů. Pro lidi z Fokusu Labe to nebude žádná novinka, už teď poskytují sociální rehabilitaci ze 70 procent v terénu.

Uplynulé náročné období zvládali lidé s duševním onemocněním na Ústecku překvapivě velmi dospěle a dobře. Pravděpodobně i proto, že ani činnost Fokusu Labe se během karantény nezastavila. „Výrazně jsme omezili pouze služby docházkové, naopak jsme velmi posílili služby terénní, aby to klienti zvládali. Každý měl svého klíčového pracovníka, byli jsme s nimi v čilé komunikaci. Byli jsme pro ně na telefonu i na Skypu. A když to jenom trochu šlo, tak jsme se s klienty osobně setkávali,“ dodala Krbcová Mašínová.

Ve Fokusu Labe si po uplynutí nouzového stavu a zrušení řady vládních opatření všímají víc zájemců o podpůrné služby. Ale spíš těch, kteří mají úzkostné nebo depresivní poruchy. „Možná je to posttraumatický syndrom, lidé mají úzkost z budoucnosti, která je čeká,“ zmínila ředitelka. Oproti tomu ale neregistrují víc lidí s vážným duševním onemocněním, kteří patří mezi cílovou skupinu této neziskovky.

Revoluční změna

Vedle ústeckého CDZ ještě letos vzniknou v ČR za téměř 117,5 milionu korun centra ve Frýdku-Místku, Brandýse nad Labem, Kyjově, Chrudimi, Klatovech, Olomouci a Ostravě. „Doplní stávající síť už existujících 21 center,“ připomněla mluvčí rezortu Gabriela Štěpanyová. „Centra duševního zdraví poskytují služby založené na převážně terénní práci multidisciplinárního zdravotně sociálního týmu, který minimálně polovinu času tráví v přirozeném prostředí osob s duševním onemocněním,“ nastínil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. „Účinnou pomoc tak získají nikoli za zdmi ústavů, ale v bezpečí a pohodlí svých domovů. Jedná se jednoznačně o revoluční změnu v systému péče o duševně nemocné,“ dodal ministr.

V zemi však stále zůstávají regiony, kde dosud žádné centrum nevzniklo. „A zároveň také není naplněn plánovaný počet pilotních center, kterých podle Strategie reformy psychiatrické péče vznikne 30. Proto zvažujeme vyhlášení další a v tomto programovém období už poslední výzvy k podpoře, a to na přelomu srpna a září tohoto roku s plánovaným zahájením realizace od 1. ledna 2021,“ dodala Štěpanyová. Velkou šanci by mohlo mít zřízení CDZ v Libereckém kraji, kde dosud není ani jedno.

- Fokus Labe pomáhá lidem s duševním onemocněním v celém Ústeckém kraji. 
- Alespoň jednou ročně využívá některou z jeho služeb 2500 osob. 
- 150 lidem s duševním onemocněním poskytuje zaměstnání ve svých gastro provozech Dobrého Fokusu, v šicí a zahradnické dílně. 
- Zajišťuje psychosociální podporu 600 lidem ve svých centrech v sedmi městech Ústeckého kraje nebo u nich doma.
- Jeho týmy provedou ročně 8000 intervencí v návratu a uplatnění lidí s duševním onemocněním ve společnosti.