„Bývalá ředitelka nepodala žádost o dotaci u Ministerstva práce a sociálních věcí, která přitom tvoří základ rozpočtu. Přišli jsme tak přibližně o sedm set tisíc," uvedla současná ředitelka střediska Alena Bašníková.

Utlumili činnost

Tyflocentrum, které na začátku roku začalo pomalu vstávat z mrtvých, tak znovu utlumilo svou činnost. „Zaměstnanci jsme nyní tři. Průvodci pro klienty v dalších městech kraje fungují externě," vysvětlila Bašníková.

Vedení Tyflocentra snížilo svůj roční rozpočet na půl milionu korun. Přesto se musí otáčet. „Požádali jsme kraj o pomoc v krizové a ne zcela běžné situaci. O peníze žádáme také nadace. Aktuálně jsme se zapojili do projektu Čtení pomáhá. Vybranou částku bychom použili na opravu tiskárny Braillova písma," prozradila Alena Bašníková.

Přestože v krajském městě fungují dvě organizace pomáhající nevidomým, takovou tiskárnu nyní nemají.

„Pro klienty nyní vše píšeme ručně na Pichtově psacím stroji. Tiskárna by nám práci dost usnadnila. Už dva roky je však nefunkční," řekla Bašníková.

Čtení pomáhá

Projekt ústeckého střediska je v programu Čtení pomáhá už zaregistrované. Nyní jen čeká na moment, kdy lidé budou moct přispívat. „Na webu ctenipomaha.cz pak děti i celé školy přispívají vybranému projektu po padesátikoruně za každou přečtenou knihu," řekl Petr Veselý z Ústecké komunitní nadace, která je garantem projektu Tyflocentra.

Středisko se bude podle své ředitelky dál snažit získat potřebné peníze. Chce o sobě také víc informovat. Nyní mu ale nezbývá než čekat.