Petúnie, růžové mateřídoušky, rozchodníky, plaménky a krásnoočka. Tisíce květin zkrášlí Mírové náměstí i plochu mezi Forem a Labem. Růžové záhony pak dotvoří ráz vilové čtvrti ve Štefánikově ulici.

UŠETŘILI SKORO POLOVINU

Město si na zkulturnění centra připravilo 3,2 korun, nakonec však tuto veřejnou zakázku vysoutěžilo výrazně levněji. „Postará se o ni společnost OK Garden Praha, která nabídla cenu 1,688 milionu korun bez DPH,“ informovala městská mluvčí Romana Macová.

Mírové náměstí ve spodní části ozdobí během května girlandy květin v pyramidových stojanech. Ústečané se mohou těšit na kombinace dvou tisícovek bílých, světle růžových, karmínových či tmavě fialových převisle kvetoucích petúnií.

Jak vysvětlila ústecká primátorka Věra Nechybová (UFO), mobilní květníky město vybralo jako kompromis. Do rázu a vzhledu náměstí totiž nemůže zasahovat v souvislosti s autorskými právy na architektonický návrh. Výsadbu stromů zároveň omezují inženýrské sítě vedené pod dlažbou.

„Proto jsme se rozhodli největší ústecké náměstí zvelebit touto formou. V minulosti se nám pyramidy osvědčily, měli jsme na ně kladné reakce. Jinak je to na předělání celého náměstí,“ řekla primátorka Nechybová.

Radní zároveň doufají, že ještě letos budou moci dlažbu náměstí zalít pryskyřicí. Záleží na tom, kolik bude přepracování dlažby stát a jak dlouho potrvá výběrové řízení na dodavatele.

TRPÍ I TRÁVA

Na ploše mezi obchodními domy Forum a Labe vzhledem k chybějícímu stínu, možnosti zavlažování a velkému množství lidí trpí i obyčejná tráva. Proto tu ze zelených ploch zmizí dlažba, v Revoluční ulici pak část zábradlí, zahradníci vymění i zeminu a nasází rostliny s mělkými kořeny. Jako hlavní dominantu vytvoří pásy okrasných trav a na zbytku plochy vysází trvalky.

Opoziční zastupitel David Daduč (nez.) souhlasí, že na Mírovém náměstí je těžké cokoli měnit.

„V minulosti město bojovalo o každou drobnou změnu. Vždy lze udělat něco lépe, ale osobně bych spíš řekl, že bychom měli mít jasnější koncepci, jak by centrum mělo vypadat. Mám dojem, že to jsou účelové předvolební snahy o zalíbení,“ dodal zastupitel Daduč.