„Rozhodla o tom valná hromada společnosti, ve které má podíl město a ČEZ Teplárenská," řekla Jitka Stuchlíková z ústeckého magistrátu. Aktuální cena je 559,25 koruny za jeden gigajoule (GJ).

Původní návrh město neakceptovalo

Stejné ceny jako v letošním roce požadovali ústečtí radní. Starostka Neštěmic Yveta Tomková (nez.), která návrh v radě iniciovala, řekla, že podle původního návrhu měly ceny vzrůst o 0,88 procenta.

„I když nárůst neměl být oproti minulým letům příliš vysoký, i tak by to pro obyvatele města znamenalo zatížení několika set korun ročně. Nechceme, aby lidé platili za služby nezbytně víc, než opravdu musí. ČEZ Teplárenská, která má v tepelném hospodářství většinový podíl, naše přání vyslyšela, a ceny se nemění," řekla Tomková.

Letos se ceny tepla zvýšily o 1,74 procenta, což bylo podle Tomkové příliš. „Inflace byla mnohem nižší, nebyl důvod k takovému nárůstu cen. Bohužel, to si bývalé vedení města neuvědomilo a zvýšení o necelá dvě procenta tehdy podpořilo," doplnila Yveta Tomková.

V Děčíně si polepší

Podle aktuálních tabulek je cena tepla, které dodává tepelné hospodářství, 559,25 koruny za 1 GJ. Společnost dodává teplo zhruba do 30 000 domácností, škol, školek, domovů pro seniory či obchodů.

V sousedním Děčíně teplo příští rok zlevní pro dlouhodobé zákazníky až o 9,3 procenta. Domácnosti tak mohou v příštím roce ušetřit až 2000 korun, oznámila už v listopadu společnost Termo Děčín. Děčínský zdroj centrálního tepla využívá jako jediný v ČR geotermální energii. Společnost zásobuje teplem na 10 000 domácností a více než 140 objektů veřejné správy a podnikatelů.

Ceny tepla se v Děčíně držely na stejné úrovni od roku 2012. O zlevnění společnost Termo uvažovala už loni, pak ale nechala ceny ve stejné výši. Pro letošní rok byla cena 698 korun 1 GJ tepla.