Asfaltové kry a kusy betonu. Těmi kdosi „vyzdobil“ pozemek u cesty ze střekovské ulice Na Zákrutu ve směru na okály a zdejší ulici Na Hřebence pod Novou Vsí. Ústečtí strážníci už tento problém několikrát řešili. Dopadený viník jim tvrdil, že stavební odpad odkládá na svůj, tedy soukromý pozemek.

Jak mu ale městská policie vysvětlila, není nepostižitelný, protože porušuje zákonná ustanovení o vzhledu obce, nehledě na zákony o životním prostředí. Městská policie se ostatně potýká s černými skládkami po celém Ústí. Náklady na úklid přijdou na statisíce korun.

Jak vysvětlil velitel střekovské základny městské policie Petr Kolinger, v případě stavebního odpadu poházeného v ulici Na Zákrutu už našli v minulosti viníka dokonce dvakrát. „Argumentoval, že odpad ukládá na svůj pozemek a později to odveze. Přesto se dopustil přestupku a my ho postoupili na úřad,“ popsal velitel Kolinger.

Nepořádek ostatně vadí i kolemjdoucím. Například Zbyňku Svobodovi. „Už jsem toho měl, lidově řečeno, plné zuby, tak jsem to nafotil a informaci předal strážníkům, jelikož to není poprvé,“ popsal.

V této lokalitě strážníci navíc dvakrát za pomoci fotopastí objevili „dobráky“, kteří házeli odpad do lesní strže, která se táhne od Nového krematoria až pod Novou Ves. Strž i s lesem patří soukromému vlastníku.

A to Lobkovicům, kteří o pomoc s nelegálně odloženým odpadem městskou policii požádali. „Černé skládky jsou poměrně rozšířený problém. Vlastně se s ním setkávám i několikrát do týdne. Neřešíme ho blokovou pokutou, ale předáváme to na magistrát, protože může ve správním řízení uložit mnohem tvrdší sankci,“ uvedl zástupce ředitele ústecké městské policie Jan Novotný.

Fotopast, ilustrační foto.

Referent Karel Rouč z kanceláře ústecké primátorky vysvětlil, že magistrátní odbor životního prostředí letos desetkrát uklízel kusy betonu i asfaltu a stálo to zhruba 300 tisíc korun. „Komunální odpad poházený v ulicích, jako zničený nábytek, eviduje odbor ve stovkách případů. Jeho odklizení přišlo jen letos na víc než milion. Loni dokonce na přibližně 1,3 milionu korun,“ poznamenal Rouč.

Právě fotopasti se ukázaly jako účinný nástroj v boji proti lidem odhazujícím odpad, kde je napadne. Konkrétně třeba zrovna ve střekovském městském obvodu. V Sebuzíně v ulici Karla Maye předali strážníci k řešení odboru životního prostředí 11 hříšníků. Další odhalili ve Slunečné ulici u zastávky MHD, kde odhazovali staré pneumatiky, nebo u parkoviště naproti poště v Brné.

„V podstatě máme vytipovaná místa, kam lidé odhazují nepotřebné harampádí. Mapujeme je a několikrát do roka sem dáme fotopast. Například podle SPZ na autě dokážeme zjistit, kdo to byl,“ dodal Kolinger.