Za jeho porušení hrozí až stotisícová pokuta.

Žádná změna

Platnost zákazu, který platí od 20. července, Deníku potvrdila vedoucí odboru životního prostředí ústeckého magistrátu Simona Heymerová.

„I když v posledních dnech pršelo, je stále velké sucho, stále existuje nebezpečí ohrožení ekosystémů a funkce vodních toků," vysvětlila Heymerová. Úřednice magistrátu obvolaly všechny radnice v okrese, zda vyhlášku dostaly a umístily ji na úřední desku.

„Vyhlášku má na úředních deskách většina obcí, je možné, že tam, kde jsou například na dovolené, se to mohlo zdržet," doplnila Simona Heymerová.

Dodržování zákazu kontroluje v Ústí nad Labem městská policie. „Strážníci provádějí v rámci pochůzek kontroly, zda není voda na zalévání zahrádek odebírána z vodních toků, zda se touto vodou z těchto toků nekropí sportoviště nebo nemyjí auta. V uplynulých dvou dnech zaznamenali strážníci jen jedno pochybení, které vyřídili domluvou a upozorněním občana," informoval zástupce ředitele městské policie Jan Novotný.

„Zatím jsme se nesetkali s žádným nepochopením od občanů. V případě opakovaného porušení tohoto opatření by byl správní delikt zadokumentován a předán k dořešení odboru životního prostředí, kde hříšníkovi hrozí pokuta v případě fyzické osoby 50 000 korun a v případě právnické osoby 100 000 korun," vysvětlil Jan Novotný.

Zásoby vody

Opatření se zatím nedotklo zahrádkářů, kteří se na sucho připravili.

„Zákaz dodržujeme, čerpadlo je odpojené. Máme dvě velké nádrže naplněné ještě před vydáním zákazu, takže zalévat můžeme. A pak, většina zahrádkářů sbírá dešťovou vodu do sudů a do kádí. Já sám mám tříkubíkovou nádrž, takže bych měl vydržet i hodně dlouhé sucho," poznamenal Stanislav Dunaj, předseda Spolku zahrádkářů v Habrovicích.