Martin Komín z firmy AZ Consult řekl, že dělníci během sanace také odstranili stromy ze sesuvu. Ty dříve držely kameny, které se mohly ze sesuvu uvolňovat. Nahradil je plot, který je má zachytit. Sanace navíc zajistí, aby se do sesuvu nevsakovala voda.

Monitoring

Petr Kyncl z České geologické služby tvrdí, že tu nyní vznikl systém čidel, která budou sledovat, co se děje ve svahu. To podle něho umožní nejen varovat obyvatele v případě, že se začne sesuv pohybovat. Také odborníkům řekne, jak se Čertovka chová za různého počasí a v rozdílných ročních obdobích. Monitorovat se budou i praskliny na zdi.

Pokud by se náhodou svah rozjel, lidé podle města dostanou informace včas. „Možností je, že budeme lidi informovat telefonem," uvedl náměstek primátora Martin Hausenblas.
Podle Martina Komína se svah stále pohybuje. „Cílem prací je zamezit tomu, aby se sesuv dostal do obytné zóny. Nikoli ho stabilizovat," vysvětlil.

Kycl ujistil, že lidé se nemusí bát, že by sesuv zeď nenadále prolomil. Podle něho je pohyb svahu velmi pomalý.

„V roce 1999 nás ujišťovali, že jsme 50 let v bezpečí. Loni nám spadl na zahradu půltunová kámen. Jak tomu máme věřit," uvedla Jana Hájková, která má dům těsně pod sesuvem. Lidé pod Čertovkou by také chtěli, aby odtud  někdo odvedl vodu. Podle odborníků zde drenáž ale není možná.

Sanace stála 5,8 milionu korun. Většinu z peněz zaplatil stát.

Vhodné podmínky

Čertovka se začala rychle pohybovat loni v létě, kdy přišly enormní srážky, které svah podmáčely.

Podle Petra Kycla se lidé v okolí Vaňova musí připravit, že se zde v budoucnu objeví další sesuv. Podle něho je území labského údolí velmi vhodné k tomu, aby se zde sesuvy vyskytovaly. To jak kvůli podloží, tak díky sklonu svahů. Stačí proto například intenzivní srážky.