Dokládají to i poslední data společnosti RE/MAX Europe: chatu nebo chalupu k odpočinku podle nich vlastní dokonce pětina Čechů. To je pátý nejvyšší počet v Evropě. 

Druhou nemovitost k rekreaci už si častěji pořizují jenom Řekové, Poláci, Slováci nebo Španělé.

Nic na tom nemění ani fakt, že Češi berou v průměru výrazně méně než obyvatelé jiných evropských zemí. Naopak. Chatičky si podle průzkumu kupují především lidé z méně majetných států.

Ústecké muzeum získalo zajímavý dar - nejsilnější roznětnici světa.
Ústecké muzeum získalo dar. Ten připomíná smutný demoliční rekord

„Je evidentní, že ekonomicky silnější národy, jako jsou Němci, Nizozemci nebo Britové, do cihel příliš neinvestují,“ uvádí zpráva. Druhou nemovitost určenou k rekreaci si podle ní pořídilo sotva pět procent příslušníků těchto národů. Ačkoliv by na to měli.

Nůžky se přitom budou i nadále rozevírat. Zájem Čechů o chaty a chalupy totiž raketově roste. „S prodejem chalup se v posledních čtyřech letech doslova roztrhl pytel,“ potvrzuje Tomáš Hejda ze společnosti RE/MAX.

Poptávka je podle něj hlavně po chatičkách ve Středočeském, Ústeckém a Jihočeském kraji. „Naopak nejméně se prodávají chalupy na Zlínsku nebo v Olomouckém kraji,“ doplňuje.

Ekologické demonstrace, které se konaly od 11. do 13. listopadu 1989 v Teplicích.
Pražskému "sametu" předcházel teplický boj o kyslík

Zájem je prakticky o cokoliv – prodávají se levné chatky za 200 tisíc korun i výstavní objekty za 14 milionů. „I když je pravda, že v poslední době převažuje poptávka po koupi objektů po rekonstrukci. Lidé hledají rekreaci, nikoliv další místo, kde by museli pracovat. To je změna oproti minulosti,“ přiznává Hejda.

InfografikaZdroj: DeníkVůbec nejčastější cena, jakou lidé loni za chalupu utratili, se tak podle něj pohybovala okolo čtyř milionů korun. „Důležitým faktorem při výběru je také vzdálenost od bydliště. Málokdo je ochotný dojíždět více než hodinu z domova,“ doplňuje Hejda.

VENKOVSKÁ IDYLA

Proč jsou ale Češi po chalupaření tak lační? „Roli hraje určitě tradice. A také potřeba obyvatel velkých měst hledat a naplňovat jakýsi venkovský ideál, který postupem času ztratili,“ domnívá se sociolog Martin Potůček.

Češi podle něj žili – na rozdíl o některých jiných národů – dlouhou dobu především na venkově. Mají k němu proto úzký vztah. Po válce se jim navíc nabídly asi tři miliony opuštěných zachovalých chalup, které tady zbyly po vystěhovaných sudetských Němcích. „Chalupa se jim stala poměrně snadným a dostupným únikem ze špatné atmosféry měst za komunismu,“ popisuje Potůček.

Chatové osady zase vznikly z obdivu k Divokému západu. „Lidé se snažili žít podle vzoru, který viděli ve westernech. Proto vznikaly první chatařské osady v údolích připomínajících Divoký západ,“ doplňuje sociolog.

Oba tyto trendy v České republice i nadále přetrvávají. Z loňského průzkumu Raiffeisen stavební spořitelny totiž vyplynulo, že chatu nebo chalupu by si rádo pořídilo i 41 procent těch lidí, kteří ji ještě nemají.

Burza práce v Děčíně.
Továrny nemají kde brát nové lidi. Pomůže Režim Ukrajina?