Na konferenci o budoucnosti českého exportu v ústeckém hotelu Clarion ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek uvedl, že meziroční růst předčil očekávání a dosáhl 4,5 procenta. „Patříme k nejrychleji rostoucím ekonomikám v Evropě, navíc nezaměstnanost je po Německu druhá nejnižší v Evropě," zdůraznil ministr Mládek.

Obnovení vztahů s Kubou

Konference je součástí seriálu akcí zaměřených na podporu exportu. „Tady v Ústí nad Labem se chceme věnovat obnovení exportu do staronových zemí, jakými jsou například Írán nebo Kuba," vysvětlil v úvodu generální ředitel agentury CzechTrade Radomír Doležal.

Situaci dovozu českého zboží do jednotlivých teritorií analyzoval ve svém projektu ministr Mládek. Jak uvedl, levná ropa, která je výhodou pro české výrobce, se jeví jako nevýhoda v zemích, které ropu těží.

Považují nás za islamofobní

„Znamená to, že mají méně peněz na nákupy. V arabských zemích navíc v poslední době narážíme na to, že někteří představitelé pokládají Českou republiku za islamofobní," upozornil Jan Mládek. Jako velmi perspektivní naopak označil země bývalého SSSR, jako je například Kazachstán.

Jiří Aster z hospodářské komory v diskusi připomněl význam labské vodní cesty pro český export. Ministr Mládek v odpovědi uvedl, že problém splavnění Labe má řadu složitých aspektů, kterými se vláda musí zabývat.