Závody mají skutečně zajímavou statistiku. V letech 2010 a 2011 zvítězil Eduard Krčmář ze Slaného. V roce 2012 byl tento mladík stříbrný, v loňském roce na třetím místě stála na stupních vítězů Michaela Krupičková z Liberce. Letos do Polska cestovali tři houževnatí mladíci. Sedmnáctiletý Filip Hájek z Prahy, šestnáctiletý Patrik Mikel z Březolup a patnáctiletý Adam Fencl z Chabařovic. Průběh závodu popsal ten nejmladší.

„Do Polska jsme přicestovali ve čtvrtek v noci. Ubytovali nás v hotelu, ráno byl první trénink. Stadion byl poloprázdný, povrch standardní, škvára. Přiznám se bez vytáčení, že jsem čekal větší zájem veřejnosti, ale Poláci mají plochou dráhu snad každý týden," popsal Adam Fencl.

Němci v přesile

Rozhodčí potvrdili start dvaceti osmi závodníkům z deseti zemí. Pouze Němci měli na soupisce šest borců, ostatní maximálně dva nebo tři.

Výsledky1. místo Sandro Wassermann
2. místo Lukas Fienhage
3. místo Darrell De Vries

13. místo Adam Fencl
20. místo Patrik Mikel
23. místo Filip Hájek

„Jel jsem na zapůjčené motorce a kombinézu mi nabídl kamarád z Prahy. První den jsem byl desátý a chystal jsem se zaútočit na nižší pozice. Cítil jsem se v pohodě, ale stačila jedna chyba a byl konec snům," svěřil se Adam Fencl.

Nešťastná třináctka

Nakonec z toho bylo třinácté místo. Není třeba uvažovat o tom, zda to je zklamání nebo úspěch. Adam Fencl si odváží spoustu cenných zážitků a zkušeností. A může se pochlubit soubojem s vítězem závodu. „Podle mě o závěrečném umístění rozhodl přímý souboj s pozdějším vítězem Sandro Wassermannem z Německa. Nechtěl jsem ho pustit v zatáčce před sebe, na suchém povrchu jsem přetočil motorku a upadl. Nic se mi nestalo, ale dobře jsem věděl, že je to konec," řekl trochu posmutněle Adam Fencl.

Talent se nezapře

V další jízdě měl Adam Fencl porouchanou motorku a závěrečné třinácté místo tomu odpovídá. „Moc jsem se snažil, ale soupeři byli skvělí," říká mladíček." Byla to velká sportovní i společenská zkušenost pro našeho jezdce. Nemůžeme se srovnávat s Němci, kteří tyto mládežnické závody do 250 ccm pravidelně jezdí snad jako jediní v Evropě. Podobné podmínky mají pouze Rusové," dodal Adam Fencl.

Mladého závodníka pochválil i jeho trenér. „Je to skutečně mimořádně talentovaný závodník, ale pokud chce v tomto sportu vyniknout nad ostatní, musí ještě více pracovat na fyzičce. Technicky nemá chybu," vysvětloval trenér Ladislav Šifalda.