Novou mobilní aplikaci mohou využívat cestující v ústecké MHD. Lze ji zdarma stáhnout jak na Google Play pro mobily se systémem Android, tak v App Store pro přístroje s iOS. Ústecký dopravní podnik tím, spolu se zavedením nového elektronického odbavovacího systém (EOS) a modernizací vozového parku, završil přechod z dřevních dob na čelní místo mezi dopravci v kraji. Například Most a Litvínov využívají čipové karty, ale na zavedení nového EOS teprve čekají.

Dopravní podnik města Ústí nad Labem připravil aplikaci nazvanou DPMÚL podle zkratky svého názvu ve spolupráci se společností Globdata. Má na jednom místě poskytnout co nejvíce informací o přepravě autobusy a trolejbusy. Umožňuje například vyhledat spoj, zjistit aktuální dopravní informace nebo si zakoupit elektronické jízdenky. „Do konce roku plánujeme aplikaci postupně zlepšit a rozšířit o další funkce, které usnadní cestování městem. Konečným cílem je, aby aplikace umožnila využívat různé služby,“ uvedl výkonný ředitel dopravního podniku Libor Turek.

V aplikaci po spuštění upoutá velké červené tlačítko s nápisem Koupit jízdenku. Horní menu má pouze dvě položky: Jízdenky a Aktuality. Spodní menu položky Domů, Koupit, Spojení a ozubené kolo Více, kde se skrývá ceník jízdného, kontaktní formulář a informace o aplikaci jako takové. Nevyžaduje žádnou registraci ani vytvoření zákaznického účtu. „Působí jednoduše a přehledně, myslím, že se mi s ní bude dobře zacházet. Je pochopitelná i pro starou bábu, jako jsem já,“ zhodnotila aplikaci jedna z oslovených seniorek Jiřina Čepeláková.

Mnohem komplexnější prostředí má připravovaná aplikace DÚKapka, kterou chystá Doprava Ústeckého kraje. Pokrývá autobusy, tramvaje, vlaky a lodě napříč integrovanou krajskou dopravou a bude možno ji stáhnout z Google Play či App Store. Nabízí mapky, jízdní řády i možnost zakoupit jízdenku, zobrazí aktuální dopravní situaci, jako jsou mimořádnosti na trati, výluky či zpoždění. Bude nabízet anonymní mód nebo registraci a zákaznický účet. Na druhou stranu si cestující bude moci v rámci svých osobních jízdních řádů označit zastávky jako domov či oblíbené.

Dále umožní zobrazení aktuální situace na zastávkovém informačním systému včetně aktuálního času příjezdu i případného zpoždění nebo zobrazení aktuální dopravní situace na mapě včetně polohy dopravních prostředků. „Jízdenku v mobilu zaplatí cestující jednoduše platební kartou,“ popsal DÚKapku náměstek hejtmana Jaroslav Komínek.

První verzi aplikace už DÚK testuje a budou ji uznávat všichni dopravci v DÚK. Například Arriva, která mimo jiné zajišťuje MHD v Teplicích. „Akceptujeme appky regionálních objednavatelů. Sami zatím v námi zavedené dopravě takovou aplikaci pro mobilní přístroje nepoužíváme, ale připravujeme ji,“ řekl mluvčí dopravce Jan Holub.

Podle odborníků na počítačové a mobilní technologie, například Pavla Grunznera z Ústí nad Labem, je používání takových aplikací moderní trend a v podstatě výhra pro uživatele i poskytovatele. Mobil totiž máte u sebe stále, je jednou z nejpoužívanějších věcí v lidském životě. „Má ho každý. Pak je tu finanční aspekt. Automat na jízdenky něco stojí, tisk, papír, ochranné prvky, údržba a kontrola, vybírání mincí. Je to hygienicky ideální z hlediska přenosu nemocí,“ dodal.