Cettl studuje na teplickém gymnáziu a přírodu má rád od mala. S focením opeřenců začal při prvním covidovém lockdownu na jaře 2020. Tehdy ještě jako žák základní školy chtěl zaznamenat maximální možný počet druhů ptáků žijících v blízkém okolí. Za první rok jich posbíral rovných sto. Rozhovor s Antonínem Cettlem čtěte ZDE.

Belgický ovčák Fox.
Psí šampion Fox ústecké městské policie se těžce zranil, potřeboval operaci

Soutěž a výstava Czech Nature Photo představuje nejlepší snímky přírody celého světa pořízené fotografy z České republiky a Slovenska. Fotografie zaslané do soutěže a následná výstava sestavená z oceněných a vybraných snímků soutěže ukazují unikátní krásu zvířat, rostlin a krajiny. Hlavním cílem soutěže je vzdělávat veřejnost a motivovat ji k ochrany přírody, která nenávratně mizí.

Cettl uspěl se snímkem nazvaným Kolibřík českých luk a hájů. Nejde však o kolibříka, ale o dlouhozobku svízelovou. Tento motýl podobně jako kolibřík mává křídly tak rychle, že je lidské oko neregistruje.

Přihlášené snímky hodnotí renomovaná porota sestavené z odborníků fotografie i vědeckého světa. Společně s českými porotci vždy zasedá jeden až dva zahraniční. Mezi nimi byli například Ami Vitale, Javier Aznar Gonzales, Rob Cottle, Peter Delaney a Boaz Amidror.

Ženské akty v přírodě. Ústecké muzeum ukáže snímky ústeckého fotografa.
Ženské akty v přírodě. Ústecké muzeum ukáže snímky ústeckého fotografa

Soutěží se v jedenácti kategoriích: Savci, Ptáci, Plazi, obojživelníci a podvodní život, Bezobratlí, Rostliny a houby, Krajina, Zvířata v lidské péči, Série, Cena za nejlepší fotografii české přírody, Příroda v Praze a Zvířata ve svém prostředí.

Mohlo by vás zajímat: Brná se chlubí vinicí, koupaliště prošlo proměnou. Minigolf je minulostí

Zdroj: Deník/ Martin Košťál