„Skupina ČEZ chce být veřejností vnímána jako férový, spolehlivý partner v oblasti dodávek energií. Přestože většina společností mění obchodní podmínky „v tichosti", Skupina ČEZ se rozhodla zákazníky otevřeně informovat dopisem. VOPD se mění v souladu s platnou legislativou, která doznala řady změn, a v souladu v podmínkami na trhu s energiemi. Co se týká data, tak nové podmínky jsme přijali a v platnost vyšly k 1. 10. 2012 s účinností od 1. 11. 2012, kdy předpokládáme, že od nás budou již písemně vyrozuměni všichni zákazníci," sdělila na dotaz redakce Soňa Holingerová, mluvčí Skupiny ČEZ pro severní Čechy.

ČEZ nabízí zákazníkům novou produktovou řadu ČEZ FIX s garancí stálé ceny silové elektřiny do konce roku 2014. V ní ještě další službu.

Silová elektřina tvoří až 50 % částky celkového účtu za elektřinu. Zbývající část tvoří poplatek za distribuci, příspěvek na obnovitelné zdroje a další regulované složky včetně DPH. „Jejich výši však zákazník neovlivní ani změnou dodavatele, ani změnou produktu. Jsou totiž stanoveny pro všechny stejně," upozorňuje mluvčí energetické společnosti.

To, že by v případě dalšího poklesu cen elektřiny na trhu, a tím pádem i nabídky výhodnějších podmínek jiných dodavatelů zákazníky, kteří by chtěli reagovat a odejít ke konkurenci, bude mít ČEZ zavázány, si Holingerová nemyslí. „Cena elektřiny v poslední době na burzách poklesla a koruna posiluje. Chceme tedy umožnit našim zákazníkům, aby z této situace benefitovali, a to co nejdéle. To, že si zákazníci cenu v průměru o 5 % levnější než stávající ceny silové elektřiny zafixují, považujeme za výhodu především pro ty, kteří mají rádi jistotu. Podle některých průzkumů až 60% zákazníků očekává do budoucna zdražení elektřiny. ČEZ Fix je tedy nabídkou jistoty nižší ceny, a to hned na dva roky," reaguje. Podle ní není mezi změnou obchodních podmínek a nabídkou produktu žádná zásadní souvislost. „S výjimkou té, že Skupina ČEZ šetří náklady své i zákazníků a namísto dvou dopisů zasílá jen jeden."

ČEZ není jediným, kdo přichází s garancí ceny média. Do konce roku nezdraží dodávky plynu Centropol Energy (CE), největší alternativní dodavatel elektřiny a dvojka mezi alternativními dodavateli plynu v Česku. S garancí ceny může počítat 50 tisíc současných klientů i ti, kteří se zákazníky společnosti do konce roku 2012 stanou. Informoval o tom obchodní ředitel a člen představenstva společnosti CE Lukáš Pokrupa.