VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Územní plán Ústí je bez nápadu, říká nový městský architekt

Ústí nad Labem /ROZHOVOR/ - Město Ústí nad Labem má ve své novodobé historii poprvé městského architekta. Stal se jím Vladimír Charvát z Prahy.

21.2.2013 10
SDÍLEJ:

Vladimír Charvát, nový městský architekt.Foto: archiv Vladimíra Charváta

Proč jste se rozhodl výběrového řízení na pozici městského architekta v Ústí zúčastnit?
Pro účast jsem se rozhodl po rozhovoru s mým kolegou, architektem z Ústí, který mě na něj upozornil. Podobnou pozici jsem zastával v 90. letech, kdy jsem byl poradcem primátora pro otázky regionálního rozvoje, posléze koncepční pracovník odboru rozvoje ústeckého magistrátu, který připravoval nový územní plán.

Na jaký poměr budete zmiňovanou funkci vykonávat?
Na částečný úvazek, tedy 2 dny v týdnu s tím, že administrativa odboru bude průběžně připravovat podklady a organizovat mi schůzky a jednání. Pro veřejnost budu k dispozici každé pondělí.

Jaké budete mít pravomoci, kdo bude vaším přímým nařízeným?
Pravomoci budou dány náplní práce, spíše se bude jednat o poradní činnost. Úsek hlavního architekta je samostatným oddělením v rámci odboru rozvoje města. Přímým nadřízeným je jeho vedoucí (Eva Šartnerová pozn. red.).

Co říkáte na současný stav Ústí nad Labem z hlediska urbanistického plánování?
Urbanistický koncept města je dlouhodobě řízen územním plánem z 90. let. Myslím, že oproti novému územnímu plánu vyjadřoval strategické záměry rozvoje lépe. Územní plány často lpí na formalitách vyplývajících ze stavebního zákona víc než na skutečném obsahu. Nový územní plán nic nového nepřináší a navíc, pro laika je nesrozumitelný. Chybí koncepce, záměr, myšlenka.

Co říkáte konkrétně například na přestavbu Větruše? Jaký je váš postoj ve sporu o starou porodnici v kampusu UJEP?
Co se týče jednotlivých staveb, je těžké je na tak malém prostoru vyhodnotit. Zásadním problémem jsou rozhodnutí, která nezvažují všechna pro a proti, nehledají varianty a možnosti, ale ve světle vytyčeného cíle se chtějí dobrat co nejjednoduššího závěru. Pak je možné cokoliv vybudovat nebo cokoliv zbourat.

Kde je tedy potíž?
Investoři ani městská samospráva neinvestují do variantních řešení, do řešení funkčních, ale s první dobrou se ihned rozhodují a připravují do budoucna zbytečně drahé nebo špatné projekty. Na druhou stranu je třeba mít na zřeteli, zda se jedná o navýsost soukromou investici nebo zda se jedná o veřejný zájem. Vážnější je, že zakázky nedostávají architekti. Stačí, když dokumentaci vypracují stavební inženýři. Ti umějí technickou stránku věci a více souzní s objednatelem, ale v otázce estetické, stylu nebo tektoniky budovy nejsou dost erudovaní, třeba jako je to u dostavby budovy u divadla. Přehršle měřítek, materiálů a barev a výsledkem je nekoncepčnost budovy.

Kdo je Vladimír Charvát

- Narodil se v roce 1957 v Praze. Vystudoval Fakultu architektury ČVUT. Mezi lety 1992 – 1994 působil na ústeckém magistrátu jako referent odboru rozvoje. Spolupracoval na celkové koncepci Prahy, byl hlavním projektantem Pražského projektového ústavu. V roce 1996 založil vlastní firmu zabývající se územně plánovací dokumentací. S koncepcemi rozvoje českých měst slaví úspěchy na architektonických soutěžích. Je členem České komory architektů.

- Práce architekta: Na Ústecku vytvořil například koncepci revitalizace prostoru Ocelárny v Chabařovicích a její následné využití, vypracoval dokument rozvoje jezera Milada i povodňový model pro Střekov. Podílel se na územním plánu Prahy nebo studie rozvoje Tunisu a Kartága. Za svůj výrazný úspěch považuje 1. místo Asociace urbanismu a architektury ČR 2011 za práci Krajinná kompozice Kuksu a Jaroměřska, kde cílem je zapsání památky Kuksu do seznamu UNESCO.

Čím chcete ve své funkci městu přispět? O co byste se rád zasloužil, v čem pomohl?
Hlavním cílem oddělení a mé funkce je vyhodnotit územní plán, eventuálně vypracovat jeho korekce, a připravovat strategické projekty, které by přesáhly časovou hranici jednoho volebního období. Chtěli bychom se soustředit na prostor Labe, doprovázený vodním dílem Střekov, hradem, mosty a dostavbou hlavního nádraží. Chtěli bychom se věnovat prostorům průmyslového dědictví, zejména Předlicím, Pražské ulici a některým plochám na Střekově. Centrum města obklopují historicky průmyslové areály, ze kterých se stávají nefunkční části města, brownfieldy, které snižují atraktivitu města, namísto aby sloužily a spoluvytvářely jeho charakter. Tyto lokality v současnosti stojí mimo zájem územního plánu.

Pod jakými stavbami se můžete Ústečanům jako architekt připomenout?
Stavby nejsou stěžejní náplní mé práce. V okolí města jsem zpracoval několik architektonických studií (autosalon KIA MOTORS Všebořice, revitalizace Husova náměstí v Chabařovicích, OC Bukov, rekonstrukce secesní vily Střekov). Má činnost se pohybuje zejména na rozhraní expertní a poradenské v oblasti urbanistické tvorby a koncepce. V minulosti jsem vypracoval strategický dokument rozvoje města Chabařovic, jezera Milada a dalších částí Ústeckého kraje. Zajímavou úlohou byla koncepce revitalizace prostoru Ocelárny v Chabařovicích a její následné využití.

Které své práce hodnotíte jako největší či nejzajímavější?
Mám za sebou zkušenost z vypracování územního plánu Prahy a strategické studie rozvoje města Tunisu a Kartága, což byla zatím největší a nejzajímavější zakázka. Zakázka pro více než milionové město s tvorbou umělých ostrovů, s okruhem formule F1, světovým centrem golfu a s nově založenou zoologickou a botanickou zahradou.

Autor: Veronika Weissová

21.2.2013 VSTUP DO DISKUSE 10
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič ostatních speciálních 18 000 Kč

Pracovníci odvozu a recyklace odpadů Pomocný pracovník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Průmyslová 702, Chabařovice. , Náplň práce: zajištění třídění materiálu, pomocné údržbové práce, po zaučení případně zástup na pracovních strojích, vedení provozního deníku stroje, příprava a realizace běžné denní údržby techniky. , Požadujeme: spolehlivost, samostatnost. Výhodou: praxe v oboru. , Nabízíme: PP na dobu určitou 1 rok s postupným prodloužením na dobu neurčitou, stát se součástí zavedené obchodní společnosti významně podporující charitativní organizace, osobní rozvoj, zkušenosti, přátelský pracovní kolektiv, benefity: kulturní akce, vzdělávací kurzy, stravenky, životní a penzijní připojištění atd. , Životopis zašlete na e-mailovou adresu denisa.vlckova@metallplast.cz. Pracoviště: Metallplast - recykling, spol. s r.o. - úl, Průmyslová, č.p. 702, 403 17 Chabařovice. Informace: Denisa Vlčková, .

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři 100 Kč

Mechanici a opraváři elektronických přístrojů Jemný mechanik v elektrotechnice. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč, mzda max. 110 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Místo výkonu práce: Technologický park Knínice u Libouchce 55, u Ústí nad Labem., Náplň práce: jedná se o fyzicky nenáročnou práci při které je hlavní důraz na manuální šikovnost rukou, jedná se většinou o pájení drobných součástí při opravách elektroniky, práce v čistém moderním prostředí, vhodná pro muže i ženy, manuální praxe v podobném oboru výhodou. Skvělá pracovní příležitost. , Požadujeme: vyučení nebo základní vzdělání, čistý trestní rejstřík, odpovědný přístup k práci., Nabízíme: mzdu 100 - 110 ,- Kč/hod., zvláštní prémie, podnikové stravování, dovolenou navíc., Kontakt: telefonicky si sjednat osobní jednání.. Pracoviště: Albaczech progres s.r.o. 01, Velká Hradební, č.p. 482, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Jindřich Mráz, +420 725 820 094.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 14 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Pizzař/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Mírové nám. č. p. 101/25, Ústí n. L., Náplň práce: příprava pizzy., Požadujeme: základní vzdělání + praxe v oboru popř. vyučení (možno i absolvent), turnusové služby (krátký/dlouhý týden)., Nabízíme: mzdové ohodnocení od 14 000,-, podnikové stravování, práci na HPP či DPP (dle dohody)., Kontakt na uvedené adrese (lépe po předchozí tel. domluvy), tel. čísle či e-mailu.. Pracoviště: Korbel food expres s.r.o. - provozovna mírové nám., Mírové náměstí, č.p. 101, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Gabriela Stehlíková, +420 777 089 122.

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 18 810 Kč

Specialisté v oblasti organizace a řízení práce Referent/ka oddělení přestupků. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18810 kč, mzda max. 28320 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Úřad městského obvodu Ústí nad Labem - Střekov. , Předpoklady pro výkon funkce:, uvedené v ust. § 4 zákona č. 312/2002 Sb., (o úřednících) v platném znění:, " fyzická osoba, která je státním občanem České republiky, popřípadě fyzická osoba, která je cizím státním občanem s trvalým pobytem na území ČR, , " dosáhla věku 18 let,, " způsobilost k právním úkonům,, " občanská a morální bezúhonnost - za bezúhonnou se nepovažuje fyzická osoba, která byla pravomocně odsouzena pro trestný čin spáchaný úmyslně, nebo pro trestný čin spáchaný z nedbalosti za jednání související s výkonem veřejné správy, pokud se podle zákona na tuto osobu nehledí jako by nebyla odsouzena,, " výborná znalost českého jazyka., Požadavky pro uchazeče:, " minimálně středoškolské vzdělání s maturitní zkouškou, případně vysokoškolské vzdělání, , " vítána praxe ve veřejných službách a správě, vítána znalost problematiky přestupkové agendy, případně podobné agendy projednávání orgány veřejné moci,, " výhodou zvláštní odborná způsobilost při přestupkovém řízení ve věci veřejného pořádku, občanského soužití a majetku,, " schopnost samostatného úsudku a rozhodování, příjemné vystupování, komunikativnost, flexibilita, dobrý písemný projev,, " znalost práce na PC - MS Office 2010 (Word, Excel, Outlook)., Náplň činnosti:, " agenda přestupků, " agenda vymáhání uložených a nezaplacených pokut a nákladů řízení, Písemná přihláška k výběrovému řízení musí obsahovat tyto údaje uchazeče:, , " Název příslušné funkce, " Titul, jméno, příjmení, " Datum a místo narození, " Státní příslušnost " Adresa trvalého pobytu, " Číslo občanského průkazu , " Datum a podpis uchazeče, K přihlášce je nutno doložit tyto doklady:, " Strukturovaný životopis s uvedením údajů o dosavadních zaměstnáních, odborných znalostech, dovednostech týkajících se správních činností a uvedením kontaktů, zejména emailové adresy a telefonního čísla,, " Výpis z evidence rejstříku trestů, ne starší než 3 měsíce (u cizích státních příslušníků též obdobný doklad osvědčující bezúhonnost vydaný domovským státem, pokud takový doklad domovský stát nevydá, doloží se bezúhonnost čestným prohlášením),, " Ověřená kopie dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání., Pracovní poměr: na dobu neurčitou., Předpokládaný nástup: 1. 9. 2018, případně dle dohody., Platové zařazení: V souladu s příslušnými právními předpisy - nařízení vlády č. 222/2010 Sb., o katalogu prací ve veřejných službách a správě, a nařízení vlády č. 341/2017 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě v 10. platové třídě., Lhůta pro podání přihlášky : nejpozději do 20. 8. 2018 - 12.00 hodin., Způsob podání přihlášky: , osobně v podatelně ÚMO Ústí nad Labem - Střekov,, nebo , písemně na adresu: ÚMO Ústí nad Labem - Střekov, Národního odboje 794/15, 400 03 Ústí nad Labem, v zalepené obálce zřetelně označené:, NEOTVÍRAT - "VŘ Referent oddělení přestupků", s uvedením jména, příjmení a adresy uchazeče.. Pracoviště: Statutární město ústí nad labem - městský obvod ústí nad labem - střekov, Národního odboje, č.p. 794, 400 03 Ústí nad Labem 3. Informace: Ivana Voldánová, +420 475 273 914.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nadměrný náklad. Ilustrační foto

Přes Velemín a Bystřany projede souprava s nadměrným nákladem do Trmic

Předání nových monitorů dechu v děčínské nemocnici.

Miminka v Masarykově nemocnici ohlídají nové monitory dechu od Nadace Křižovatka

Bídná úroda: bude méně máku i obilí, řepka si polepší

Severní Čechy - Letošní úroda bude nižší než pětiletý i desetiletý průměr. Hlavním viníkem je již druhým rokem trvající sucho. Ze základních plodin se sklidí výrazně více pouze řepky. 

Motorkář se při bouračce těžce zranil, zasahovat musel vrtulník

Těchlovice - K vážné dopravní nehodě došlo v úterý krátce před půl druhou odpoledne u Těchlovic.

AKTUALIZOVÁNO

V Chomutově se s vojenskými poctami rozloučili s vojákem, který padl na misi

Chomutov /FOTOGALERIE/ - „Martine, v našich srdcích zůstaneš navždy jako hrdina,“ zaznělo od blízkých přátel při posledním rozloučení.

FOTO: Břišní tanečnice pobavila Malý Hamburk. Tancovala na hit AC/DC

Ústí nad Labem - Další kolo koncertů v Městských sadech odstartovala v neděli odpoledne pop-rocková kapela Sabrage z Pardubic. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT