VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Územní plán Ústí je bez nápadu, říká nový městský architekt

Ústí nad Labem /ROZHOVOR/ - Město Ústí nad Labem má ve své novodobé historii poprvé městského architekta. Stal se jím Vladimír Charvát z Prahy.

21.2.2013 10
SDÍLEJ:

Vladimír Charvát, nový městský architekt.Foto: archiv Vladimíra Charváta

Proč jste se rozhodl výběrového řízení na pozici městského architekta v Ústí zúčastnit?
Pro účast jsem se rozhodl po rozhovoru s mým kolegou, architektem z Ústí, který mě na něj upozornil. Podobnou pozici jsem zastával v 90. letech, kdy jsem byl poradcem primátora pro otázky regionálního rozvoje, posléze koncepční pracovník odboru rozvoje ústeckého magistrátu, který připravoval nový územní plán.

Na jaký poměr budete zmiňovanou funkci vykonávat?
Na částečný úvazek, tedy 2 dny v týdnu s tím, že administrativa odboru bude průběžně připravovat podklady a organizovat mi schůzky a jednání. Pro veřejnost budu k dispozici každé pondělí.

Jaké budete mít pravomoci, kdo bude vaším přímým nařízeným?
Pravomoci budou dány náplní práce, spíše se bude jednat o poradní činnost. Úsek hlavního architekta je samostatným oddělením v rámci odboru rozvoje města. Přímým nadřízeným je jeho vedoucí (Eva Šartnerová pozn. red.).

Co říkáte na současný stav Ústí nad Labem z hlediska urbanistického plánování?
Urbanistický koncept města je dlouhodobě řízen územním plánem z 90. let. Myslím, že oproti novému územnímu plánu vyjadřoval strategické záměry rozvoje lépe. Územní plány často lpí na formalitách vyplývajících ze stavebního zákona víc než na skutečném obsahu. Nový územní plán nic nového nepřináší a navíc, pro laika je nesrozumitelný. Chybí koncepce, záměr, myšlenka.

Co říkáte konkrétně například na přestavbu Větruše? Jaký je váš postoj ve sporu o starou porodnici v kampusu UJEP?
Co se týče jednotlivých staveb, je těžké je na tak malém prostoru vyhodnotit. Zásadním problémem jsou rozhodnutí, která nezvažují všechna pro a proti, nehledají varianty a možnosti, ale ve světle vytyčeného cíle se chtějí dobrat co nejjednoduššího závěru. Pak je možné cokoliv vybudovat nebo cokoliv zbourat.

Kde je tedy potíž?
Investoři ani městská samospráva neinvestují do variantních řešení, do řešení funkčních, ale s první dobrou se ihned rozhodují a připravují do budoucna zbytečně drahé nebo špatné projekty. Na druhou stranu je třeba mít na zřeteli, zda se jedná o navýsost soukromou investici nebo zda se jedná o veřejný zájem. Vážnější je, že zakázky nedostávají architekti. Stačí, když dokumentaci vypracují stavební inženýři. Ti umějí technickou stránku věci a více souzní s objednatelem, ale v otázce estetické, stylu nebo tektoniky budovy nejsou dost erudovaní, třeba jako je to u dostavby budovy u divadla. Přehršle měřítek, materiálů a barev a výsledkem je nekoncepčnost budovy.

Kdo je Vladimír Charvát

- Narodil se v roce 1957 v Praze. Vystudoval Fakultu architektury ČVUT. Mezi lety 1992 – 1994 působil na ústeckém magistrátu jako referent odboru rozvoje. Spolupracoval na celkové koncepci Prahy, byl hlavním projektantem Pražského projektového ústavu. V roce 1996 založil vlastní firmu zabývající se územně plánovací dokumentací. S koncepcemi rozvoje českých měst slaví úspěchy na architektonických soutěžích. Je členem České komory architektů.

- Práce architekta: Na Ústecku vytvořil například koncepci revitalizace prostoru Ocelárny v Chabařovicích a její následné využití, vypracoval dokument rozvoje jezera Milada i povodňový model pro Střekov. Podílel se na územním plánu Prahy nebo studie rozvoje Tunisu a Kartága. Za svůj výrazný úspěch považuje 1. místo Asociace urbanismu a architektury ČR 2011 za práci Krajinná kompozice Kuksu a Jaroměřska, kde cílem je zapsání památky Kuksu do seznamu UNESCO.

Čím chcete ve své funkci městu přispět? O co byste se rád zasloužil, v čem pomohl?
Hlavním cílem oddělení a mé funkce je vyhodnotit územní plán, eventuálně vypracovat jeho korekce, a připravovat strategické projekty, které by přesáhly časovou hranici jednoho volebního období. Chtěli bychom se soustředit na prostor Labe, doprovázený vodním dílem Střekov, hradem, mosty a dostavbou hlavního nádraží. Chtěli bychom se věnovat prostorům průmyslového dědictví, zejména Předlicím, Pražské ulici a některým plochám na Střekově. Centrum města obklopují historicky průmyslové areály, ze kterých se stávají nefunkční části města, brownfieldy, které snižují atraktivitu města, namísto aby sloužily a spoluvytvářely jeho charakter. Tyto lokality v současnosti stojí mimo zájem územního plánu.

Pod jakými stavbami se můžete Ústečanům jako architekt připomenout?
Stavby nejsou stěžejní náplní mé práce. V okolí města jsem zpracoval několik architektonických studií (autosalon KIA MOTORS Všebořice, revitalizace Husova náměstí v Chabařovicích, OC Bukov, rekonstrukce secesní vily Střekov). Má činnost se pohybuje zejména na rozhraní expertní a poradenské v oblasti urbanistické tvorby a koncepce. V minulosti jsem vypracoval strategický dokument rozvoje města Chabařovic, jezera Milada a dalších částí Ústeckého kraje. Zajímavou úlohou byla koncepce revitalizace prostoru Ocelárny v Chabařovicích a její následné využití.

Které své práce hodnotíte jako největší či nejzajímavější?
Mám za sebou zkušenost z vypracování územního plánu Prahy a strategické studie rozvoje města Tunisu a Kartága, což byla zatím největší a nejzajímavější zakázka. Zakázka pro více než milionové město s tvorbou umělých ostrovů, s okruhem formule F1, světovým centrem golfu a s nově založenou zoologickou a botanickou zahradou.

Autor: Veronika Weissová

21.2.2013 VSTUP DO DISKUSE 10
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 25 000 Kč

Odborní plánovači a odborní účetní materiáloví Plánovač/ka výroby. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Předlická 460/22, Ústí nad Labem., Náplň práce:efektivní plánování výroby na základě požadavků projektových,manažerů/obchodních týmů, kontrola plnění plánu, plánování/zadávání nových projektů do výroby, sledování stavu projektů na denní bázi, zadává/aktualizuje data v informačním systému společnosti, komunikace s obchodními tými o stavu projektů na denní bázi, pravidelná komunikace se všemi odděleními v rámci závodu, práce na neustálém zlepšování procesu plánování, dodržování systému jakosti QMS v rozsahu výkonu funkce., Požadujeme: AJ - pokročilá slovem i písmem, dobré organizační a komunikační schopnosti, dobrá znalost práce na PC (MS Office), schopnost rychlé reakce - řešení vzniklých problémů, ochota učit se nové věci, schopnost pracovat samostatně i v týmu, proaktivní přístup, zkušenost s plánováním výroby výhodou, zkušenosti z výrobního prostředí výhodou., Nabízíme: bonusový systém odměňování, firemní vzdělávací kurzy, flexibilní pracovní doba, stravenky., Zájemci mohou své životopisy zasílat na uvedený e-mail.. Pracoviště: Materialise s.r.o., Předlická, č.p. 460, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Darina Šrámková, +420 474 720 005,724 322 030.

Výroba - Výroba Provozní zámečníci, údržbáři 19 000 Kč

Provozní zámečníci, údržbáři Provozní zámečník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Revoluční 1930/86, Ústí nad Labem., Pracovní náplň: provádí odborné práce při opravách strojů, provádí opravy, technické kontroly a repase výrobního zařízení, výroba a montáž potrubních tras, sváření, zhotovení nových náhradních dílů, opravy náhradních dílů, Požadujeme: vyučení v oboru zámečník nebo odborně podobném oboru, svářeč plamenem ZK 311 nebo svářeč elektrickým obloukem ZK 111 nebo ZK 135, znalost oprav točivých strojů výhodou, osvědčení pro provádění montáží oprav vyhrazených plynových zařízení (zemní plyn, chlor, dusík, vodík) výhodou, vazačské zkoušky výhodou, řidičský průkaz sk. B výhodou, Nabízáme: týden dovolené navíc, příspěvek na penzijní připojištění a stravování, další zaměstnanecké výhody, Ostatní sdělení: nástup dle domluvy, pracovní poměr na dobu určitou 12 měsíců s možností dalšího prodloužení, zkušební doba 3 měsíce, Kontakt: hlásit se osobně - Petra Rollingerová, personální oddělení, tel. 477 162 270, email: rollingerova@spolchemie.cz. Pracoviště: Spolek pro chemickou a hutní výrobu, akciová společnost, Revoluční, č.p. 1930, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Petra Rollingerová, +420 477 162 270.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Projektant ve 23 000 Kč

Inženýři projektanti inženýrských děl PROJEKTANTKA/PROJEKTANT MOSTŮ A INŽENÝRSKÝCH KONSTRUKCÍ. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Děčínská č.p. 717/21, Střekov, Ústí nad Labem., NÁPLŇ PRÁCE - uplatnění znalostí a dovedností, " koncepční návrhy mostních a inženýrských staveb a konstrukcí, " statické výpočty, " projednání dokumentace se správci, s úřady, " další nutné související práce při projekční činnosti, POŽADUJEME - znalosti, schopnosti a dovednosti, " VŠ, SŠ vzdělání - zaměření na mostní a inženýrské konstrukce případně statika, " znalost výpočetních a CAD systémů, " zájem o obor stavitelství a chuť rozšiřovat své znalosti, " samostatnost i schopnost práce v týmu, " flexibilitu, komunikativnost a aktivní přístup, " řidičský průkaz skupiny B - výhodou, " jazyky: AJ, NJ, RU,... - výhodou, NABÍZÍME - benefity a motivace, " zázemí stabilní společnosti, " příjemné pracovní prostředí a přátelský kolektiv, " osobní přístup a podporu kolegů, " zajímavou, odpovědnou a pestrou práci, " profesní růst a podporu rozvoje osobnosti, " školení a vzdělávání v rámci interního systému rozšiřování vědomostí, " odměňování v závislosti na vlastním nasazení, " širokou nabídku zaměstnaneckých benefitů (stravenky, sport, kultura, jubilea, aj.), Kontakt: zájemci mohou své životopisy zasílat na uvedený e-mail.. Pracoviště: Valbek spol. s r. o. - ústí n. l., Děčínská, č.p. 717, 400 03 Ústí nad Labem 3. Informace: Kateřina Jiroušová, +420 487 070 467.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič ostatních speciálních 30 000 Kč

Ostatní strojvedoucí Strojvedoucí ( vlaková doprava ). Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Havířská č.p. 346/100, Všebořice, Ústí nad Labem., Popis pozice, Řízení a obsluha hnacího vozidla (lokomotivy) na příslušné dopravní cestě, Provádění činností při vedení vlaku, Vedení evidence hnacího vozidla, Požadujeme:, Středoškolské vzdělání nejlépe elektrotechnického, strojního, dopravního nebo stavebního zaměření, Licenci strojvedoucího a doplňkové osvědčení strojvedoucího, Průkaz způsobilosti k řízení drážních vozidel na vlečku (motorovou trakci) je výhodou, Praxi v řízení hnacích kolejových vozidel (motorové nebo elektrické trakce), Odborná způsobilost a doplňkové osvědčení strojvedoucího k řízení hnacích vozidel v dalších státech EU je výhodou, Komunikativní znalost polského nebo německého jazyka je výhodou, Technické myšlení, Výborný zdravotní stav, Nabízíme:, Zajímavou, samostatnou a odpovědnou práci v prostředí stabilní společnosti, Možnost odborného a profesního růstu, Náborový příspěvek, Zajímavé finanční ohodnocení, Systém zaměstnaneckých výhod, Kontakt: na uvedený e-mail.. Pracoviště: Advanced world transport a.s. úl, Havířská, č.p. 346, 400 10 Ústí nad Labem 10. Informace: Luděk Vyplel, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Utkání volejbalistů Ústí proti Českým Budějovicím
22

Volejbalisté Ústí prohráli i doma, Liberec zažil obrovský šok

Vodní elektrárna Střekov.
6

FOTO: Vodní elektrárna na Střekově v sobotu otevře své brány veřejnosti

Měl přes dvě promile v krvi. Přesto si troufnul řídit

Trmice - Trmičtí policisté ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření 52letému muži z trestného činu Ohrožení pod vlivem návykové látky.

Bohuslav Sobotka končí v politice: Je na čase jít v profesním životě dál

/VIDEO, ANKETA/ Bývalý český premiér a dlouholetý předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka se rozhodl udělat to, co je v místních poměrech značně neobvyklé. Aniž by ho někdo nutil, nebo vybízel, složí poslanecký mandát a z vrcholné politiky odejde. ČSSD ale neopouští, zůstane řádovým členem. O svém rozhodnutí veřejnost informoval na svém facebookovém profilu. Ihned poté poskytl Deníku jako prvnímu osobně rozhovor.

Jak jsme žili v Československu. V pátek navštívíme centrum Ústí nad Labem

Ústecko - V pátek 23. března pokračuje v tištěném Ústeckém deníku dalším dílem nový seriál Jak jsme žili v Československu.

AKTUALIZOVÁNO

Výbuch v chemičce zabil šest lidí. Ránu slyšeli v širokém okolí

/FOTOGALERIE, VIDEO SLEDOVALI JSME ON-LINE/ Při dnešním výbuchu v areálu chemičky Unipetrol v Kralupech nad Vltavou na Mělnicku zemřelo šest lidí, další dva zranění byli transportováni do nemocnice, jeden z nich letecky. Lidem v okolí chemičky žádné nebezpečí nehrozí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT