Místní spolek SOVA se rozhodl, že ji zachrání. Spolu s obcí a MAS Labské skály na její záchranu shánějí peníze.

„Nejsme věřící, ale chceme, aby naše obec byla hezká. Když nedokážeme zajistit, aby někdo měl uklizeno na zahradě, tak alespoň můžeme zachránit některé památky, kterých si v minulosti lidé vážili," řekl Ladislav Žák ze spolku SOVA.

Více akcí

Místní lidé spolek založili před pěti lety. Chtěli se starat o okolí Krásného lesa. Za sebou už mají několik úspěšných akcí.

Opravili kapličku u místní točny autobusu a zajistili obnovu kamenného kříže na vrchu Špičák. Ten tu v minulosti stával, ale pohraničníci, jež tu měli hlásku, ho strhli. Místní lidé ale našli jeho trosky ve svahu, domluvili se se sochařem, který je spojil dohromady a oni ho loni vztyčili. „Byla to velmi hezká akce. Potěšilo nás, jaký ohlas to mělo v sousední německé obci," líčí Žák.

Činnost spolku již několik let podporují Petrovice, do jejichž katastru Krásný Les spadá. Starosta Zdeněk Kutina tvrdí, že spolupráce je velmi dobrá. „Jsme velmi rádi, když se lidé takto spojí a chtějí se o své okolí starat. Velmi se tím posílí vztah k místu, kde bydlí," uvedl.

Střecha a omítka

Členové spolku neplánují, že by z kapličky udělali náboženský symbol. Chtějí ji hlavně chránit jako památku. Za získané peníze hodlají strhnout naprosto zničenou střechu i s věžičkou a postavit novou. Bude potřeba opravit i věnec stavby a celou ji omítnout.

Nebudou ale obnovovat vykradený vnitřek kaple. „Plánujeme, že nainstalujeme místo dveří ozdobnou mříž, aby bylo dovnitř vidět," dodal Žák. Doufá, že to ocení turisté, kteří tudy často jezdí na kolech.

Členové spolku by se v dalších letech rádi pustili do záchrany další kaple, která je v lese dál od obydlené zástavby. Je zničená ještě více než stavba, kterou zachraňují nyní. Letos kolem ní opět chtějí vysekat křoví.