Ústí nad Labem se připravuje na dvě akce, které mohou v budoucnu zlepšit vzhled města. Potřebují najít firmu, která se bude starat o Městské sady a na jaře pak někoho, kdo se bude starat o zimní údržbu komunikací. Společnosti AVE, která vše zajišťuje, totiž končí smlouva.

Na výběr firmy která se týká sadů, město již mělo komisi. Její složení ale radní změnili kvůli personálním výměnám na radnici.

„Najít firmu, která se bude o Městské sady starat, není vůbec nic jednoduchého. Nejedná se jen o pouhou starost o zeleň. Součástí údržby je i starost o rozsáhlý systém rozvodů vody," vysvětlil radní Josef Macík.

Za údržbu městských sadů Ústí nad Labem platí téměř šest milionů korun ročně.

Od nového výběrového řízení si slibuje, že by mohlo nějaké prostředky ušetřit. Podle radních je odhadovaná cena zakázky zhruba čtyři miliony korun. Jednatel AVE Zbyněk Matys již v minulosti řekl, že se o zakázku nejspíše budou ucházet.

Jak je údržba sadů náročná se ukázalo například letos v létě, kdy zde kvůli poruše na přívodu elektřiny přerušily provoz všechny místní fontány. Po odstranění závady pak několik dní trvalo, než se všechny podařilo zprovoznit. V současné době také nejsou, bylo třeba je zazimovat.

Ústečané doufají, že sady budou ozdobou města, „Ráda sem chodím na procházku a bývá tu uklizeno. Jen mi vadí, že se tu cesty v zimě neudržují. To je škoda," uvedla Vendula Sýkorová.

S něčím takovým ani město nepočítá. Právě kvůli tomu nemusí vybírat firmu do konce roku, ačkoli smlouva již 31. prosince končí. Práce zde na začátku roku nutné nebudou.

Až do jara je zajištěná údržba komunikací. Pak město bude  hledat také novou firmu. Podle radního Pavla Dlouhého bude čištění komunikací v příštím roce patřit k prioritám města.

„Čisté komunikace si přejí občané města. Vyplývá to z anket, které město dělalo," uvedl. Město proto chce přesunout nějaké peníze určené obvodům na sekání trávy na čištění komunikací. Silnice a chodníky tak budou čistší, ale tráva naopak o něco delší.