Ve vojenském prostoru Tisá v Ústeckem kraji se cvičení účastnily přes čtyři stovky vojáků, zapojeno bylo celkem osm zemí. Pod dohledem mezinárodních pozorovatelů z NATO prokazovali chemici nejenom schopnost bojovat, ale také své profilové dovednosti. Právě čeští chemici budou příští rok stát v čele mnohonárodní protichemické jednotky.
MIMO VOJENSKÝ PROSTOR
Certifikační tým chemiky testoval, jak jsou schopni zvládat bojové manévry a reagovat na různé situace, se kterými se mohou setkat v případě jejich nasazení v rámci Sil rychlé reakce Severoatlantické aliance.
Museli se vyrovnat s četnými nástřely konvojů, s improvizovanými výbušnými zařízeními, ale také jako chemici museli prokázat své odborné dovednosti při chemickém, radiačním a biologickém průzkumu, odběrech vzorků, laboratorní analýze a dekontaminaci zasažených osob a techniky.
Výjimečnost tohoto cvičení spočívala v tom, že probíhalo i mimo vojenský prostor ve velké městské aglomeraci, v Ústí nad Labem a Litoměřicích. Navíc spolu cvičili příslušníci aktivní zálohy Ústeckého kraje, profesionální vojáci a složky Integrovaného záchranného systému.
POPRVÉ SPOLEČNĚ S AKTIVNÍMI ZÁLOHAMI
„Dá se říct, že je to vůbec první společné cvičení jednotek aktivních záloh a profesionálních vojáků nejenom v tomto kraji, ale i v celé zemi," předesílá ředitel Krajského vojenského velitelství v Ústí nad Labem plukovník Rostislav Domorák.
Také ve strategicky významném objektu, sběrném uzlu České pošty v Ústí nad Labem, kde se třídí zásilky pro celý kraj, si chemici museli poradit s životu nebezpečnou látkou. Ta se cvičně uvolnila po explozi balíku, když zaměstnanci pošty manipulovali s krabicí, která dorazila ze zahraničí. Vojáci aktivní zálohy spolu s policií chránili prostor pošty, a chemici se tak mohli soustředit na svou práci.
„Naši zahraniční partneři obdivují, že můžeme cvičit i v civilním prostředí, ostatní země takovou možnost nemají," vysvětluje velitel libereckých chemiků plukovník Radek Černý a dodává: „Potřebujeme výcvik co nejvíce přiblížit realitě, přesně jako bychom působili v hostitelské zemi v případě našeho nasazení."
Cvičení jednotek 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany probíhá prakticky celý letošní rok, nynější manévry v Ústí nad Labem a nedalekém vojenském prostoru v Tisé jsou vyvrcholením národní přípravy.
Národní certifikaci mají tedy chemici za sebou. Na splnění podmínek pro jednotky rychlé reakce dohlíželi i vojáci z operačního velitelství NATO z Izmiru v Turecku. Ve druhé polovině roku se chystá příprava mezinárodní. Celý příští rok budou chemici v pohotovosti.
Kapitán Jakub Šimíček