Chlumečtí radní si nechali navýšit finanční odměnu z 2104 korun na 7231 korun. Učinili tak v závěru svého prvního zasedání, na kterém zároveň souhlasili se zaplacením odškodnění ve výši 13,2 milionu firmě Genoa za prohraný soudní spor.

Navýšení finančních odměn není v rozporu se zákonem. Radní je jen ve středu předložili zastupitelům ke schválení v nejvyšší možné tabulkové sazbě. Radní Petr Vodňanský (Chlumecká Alternativa) vysvětlil, že v minulosti jako místostarosta pracoval tři roky zadarmo v době, kdy městu hrozil bankrot kvůli předluženosti.

„Dnes trávím každý čtvrtek v Chlumci celý den na městských stavbách. Zasedání rady a zastupitelstva vyžaduje můj čas, který pořád není dostatečně honorovaný. Opozice bude kritizovat vždy,“ odůvodnil svůj souhlas s navýšením.

Ustavující schůze zastupitelstva v Ústí nad Labem.
Nerušit, vládneme. Bude tady ticho. Zastupitelé se báli reakcí veřejnosti

Tři neuvolnění radní spolknou z chlumeckého rozpočtu na odměnách přes 260 tisíc korun za rok, dalších deset zastupitelů za stejnou dobu zhruba 226 tisíc korun. To celkem činí 486 tisíc korun. Zvyšovaly se totiž rovněž i měsíční odměny pro neuvolněného zastupitele. Původně činily 841 korun, po zvýšení pak 1880 korun.

V původním návrhu navýšení odměn radním byl pouze 15procentní nárůst. Ovšem při hlasování městské rady ze 7. listopadu prosadila většina čtyř hlasů z pěti maximální tabulkové navýšení. Nesouhlasil pouze starosta Roman Zettlitzer (JsmePRO! Chlumec).

To se nelíbí opozici. Třeba zastupitel Jan Musil z hnutí Horka upozornil, že by se za to dalo leccos pro město pořídit. Od oprav chodníků po školní pomůcky.

Ustavující zastupitelstvo a volba primátora v Ústí nad Labem.
FOTO: Nechybová předala vládu nad Ústím Nedvědickému

„Obrázek o motivaci hlasujících pro maximální navýšení odměn si každý musí udělat sám. Pro byli koaliční zastupitelé. Proti opozice a starosta,“ upřesnil zastupitel Musil.

Sám starosta Zettlitzer nechtěl hlasování o odměnách za funkce radních příliš rozebírat.

„Měl jsem na to odlišný názor. Na druhou stranu si myslím, že Chlumec má za sebou složité období a není potřeba se zase veřejně navzájem urážet a dohadovat jako před lety. Čeká nás spousta práce, například dostavba kulturního domu, a to by bez spolupráce nebylo možné,“ dodal.

Trmice. Ilustrační foto
Chcete se stěhovat do Trmic? Zapomeňte na doplatek na bydlení!