„V minulém týdnu došlo v Ústeckém kraji k docela vysokému nárůstu, někde až 90procentnímu,“ řekla ve čtvrtek 30. ledna Českému rozhlasu Sever ředitelka krajské hygienické stanice Lenka Šimůnková. Teplický okres dokonce už zkraje týdne překročil epidemický práh: měl nemocnost 1 780 na 100 tisíc obyvatel.

V ostatních okresech se tomu nemocnost začala přibližovat v minulých dnech. „Vzhledem k tomu, že teď jsou ordinace a čekárny praktických lékařů i těch pro děti a dorost plné, předpokládáme, že čísla, která získáme v pátek, nám řeknou, že už je epidemie ve všech okresech,“ dodala Šimůnková.

Přichystejte se tedy i na to, že nemocnice v regionu pravděpodobně uzavřou řadu svých oddělení pro návštěvy. Už ve čtvrtek byly zavřené ARO a JIP v teplické nemocnici ze sítě Krajské zdravotní, která plánovala zavést stejné opatření i v dalších svých špitálech. O mimořádných opatřeních včera zatím neuvažovali v nemocnici v Kadani. V Litoměřicích také ne, tam ale bedlivě sledují doporučení hygieniků.

Mimořádné ředitelské volno ještě před jarními prázdninami kvůli vysoké nemocnosti žáků dali v základní škole v Libouchci na Ústecku. Za „škamna“ tady nedorazilo přes 33 procent dítek, s nemocí ulehli i pedagogové. Návštěvy nemůžou kvůli chřipce přijmout ani senioři v Kamenické ulici v Děčíně. V domově potvrdili, že zákaz bude platit přinejmenším přes víkend.

Při lehčím průběhu respiračních onemocnění či chřipky se doporučuje léčit se svépomocí v teple domova. Také proto, abychom nenakazili nikoho jiného. Po ruce bychom měli mít léky snižující teplotu nebo kapky na kašel a rýmu. Pokud vám ale příznaky nemoci nezmizí ani za týden, určitě neváhejte navštívit lékaře. Pokud jste už nemocní, a přesto se pohybujete v kolektivu lidí anebo jezdíte hromadnými veřejnými prostředky, měli byste používat jednorázové kapesníky a často si mýt ruce mýdlem.