Pomoci lidem v nouzi má nové centrum, ve kterém dostanou nejen jídlo, ale i řadu užitečných rad. Má úzce spolupracovat s potravinovými bankami a lidé sem budou moci pomoc i směřovat.

Podle náměstkyně primátora Jany Bohuňkové město již má i místo, kde může centrum sídlit. „Shodli jsme se na tom, že zařízení by mohlo vzniknout v nevyužitých prostorech bývalé jídelny Českého červeného kříže v Thomayerově ulici," uvedla Jana Bohuňková.

Potravinová sbírka v ÚstíCelou sobotu 22. listopadu budou v hypermarketu Tesco ve Všebořicích dobrovolníci charity, potravinové banky a zaměstnanci Tesca informovat zákazníky o možnosti zakoupit trvanlivé potraviny a umístit je do označených vozíků do Národní potravinové sbírky. Část z nich ústecká Oblastní charita rozdá lidem, kteří jsou v současnosti v nouzi. Druhou část pak uskladní pro případ krize.

Vendula Krištofová z Oblastní charity Ústí nad Labem řekla, že nemá jít o klasickou potravinovou banku, ale jakési kontaktní místo, kam budou lidé v nouzi přicházet. „Dostali by tady nejen pomoc, ale i užitečné rady. Úzce bychom spolupracovali s potravinovou bankou, která sídlí v Litoměřicích," vysvětlila Vendula Krištofová.

Kolik lidí, kteří by podobnou pomoc potřebovali, na Ústecku je, zatím charita neví. Ale prý jich nebude málo. „Někdo nás požádá o pomoc každý týden," odhaduje Vendula Krištofová.

Kdy přesně začne centrum fungovat, zatím není jasné. Objekt potřebuje opravu. Firmu, která ji udělá, musí radnice vybrat ve výběrovém řízení. Náměstkyně Bohuňková odhaduje vše zhruba na únor.

V budoucnu má být podobných míst více, ideální variantou je v každé části města. Nechodili by sem lidé jen pro pomoc, ale Ústečané by sem mohli i dary nosit. Nejen jídlo, ale například i zachovalé starší oblečení.