Divadelní spolek Činoherák Ústí dostal letošní cenu Františka Kriegla. Tu Nadace Charty 77 každý rok uděluje za občanskou statečnost. Nyní se rozhodla ocenit herce za jejich boj s bývalým vedením ústecké radnice.

„Bylo vystaveno nebývale hrubému a nekulturnímu mocenskému ataku, přívalu lží a projevům primitivní papalášské arogance," zdůvodnila rozhodnutí nadace ve své tiskové zprávě. Zástupci spolku by cenu měli oficiálně převzít v květnu.

Z udělené ceny mají velikou radost. „Je to ocenění především pro herce a zaměstnance Činoheráku. Ale také pro diváky, kteří za námi celou dobu stáli," uvedla ředitelka spolku Tereza Silbernaglová.

Umělecký šéf Filip Nuckolls prozradil, že to pro něj bylo velké překvapení. „Je čest se dostat na seznam takových laureátů," řekl. Cenu v minulosti dostali třeba Karel Kryl, Jan Ruml nebo Jaroslav Šabata.

Spoléhají na granty

Spolek zatím nemá jistou svoji budoucnost. Peníze formou nákupu představení má zajištěné jen do poloviny roku. „O financování činohry v druhém pololetí ještě budeme jednat," uvedl primátor Josef Zikmund. Od příštího roku by pak měla být financována prostřednictvím dlouhodobých grantů.

Podle Terezy Silbernaglové by grant byl nejlepší řešení. „Potřebujeme jistotu. Již nyní plánujeme celý příští rok," vysvětlila. Doufá, že na druhé pololetí dostane spolek nějakou dotaci.

František Kriegel * 10. dubna 1908, † 3. prosince 1979. Lékař, organizátor, politik, komunista, chartista a idealista, který v srpnu 1968 jako jediný člen ÚV KSČ aktivním činem vystoupil proti invazi „spřátelených vojsk", když nepodepsal tzv. Moskevské protokoly.